Odkrywa tajemnice nieba i ma szanse zostać gwiazdą Parku Śląskiego

Od ponad sześćdziesięciu lat odkrywa zagadki kosmosu przed mieszkańcami naszego regionu – teraz przechodzi pierwszy poważny remont. Park Śląski poinformował jak postępują prace przy modernizacji Planetarium Śląskiego.

Planetarium

Przez lata wszelkie tajemnice nieboskłonu gościom chorzowskiego planetarium odkrywał projektor Zeissa. Wysłużone urządzenie zostanie w zmodernizowanym obserwatorium, ale tylko jako eksponat.


- Jego miejsce zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie – informuje Park Śląski.


W głównej sali projekcyjne zostaną także wymienione fotele, ekran oraz system dźwiękowy.


To będzie serce odnowionego planetarium, ale równie ważne są pozostałe prace. Wokół fundamentów zabytkowego budynku głęboko w ziemię wpuszczono kilkunastometrowe betonowe pale, które będą stabilizować zabytkowy budynek. Pod zmienią znajdą się nowe sale ekspozycyjne, gdzie poza astronomią będą prezentowane zagadnienia związane z sejsmologią i meteorologią. Będą tam także nowe pracownie i sale konferencyjne.

W Planetarium Sląskim będzie można oglądać panoramę okolicznych miast

Nową i widoczną z daleka częścią Planetarium Śląskiego będzie wieża widokowa.

- Dzięki niej będzie można wznieść się ponad linię drzew Parku Śląskiego i zobaczyć panoramę Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa – czytamy w informacji Parku Śląskiego.


W bezpośrednim sąsiedztwie budynku – jak informują władze parku - będzie zlokalizowana stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove”, prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.


- Eksponaty interaktywne będą innowacyjne i niespotykane w innych parkach nauki. Na przykład w specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa na to, jak odczuwamy temperaturę – czytamy na stronie parku.


Będzie to Park Nauki, w którym zostanie m.in. zamontowany symulator pozwalający przeżyć wirtualny lot w kosmos. Nowa część obiektu będzie połączona ze starą podziemnymi korytarzami, a dziedziniec – jak informuje Park Śląski – stanie się w przyszłości halą, na dachu której odtworzony ma zostać zegar słoneczny. Planowany termin zakończenia prac to sierpień 2021 roku.

fot. Park Śląski

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon