Od 1 stycznia 2022 r. zniknie jedna z linii autobusowych w Chorzowie? PKM Katowice nie ma kierowców

PKM Katowice poinformował Zarząd Transportu Metropolitalnego, że od 1 stycznia 2022 r. nie jest w stanie obsługiwać pięciu linii autobusowych, jeżdżących po kilku miastach Metropolii. Jedna z nich obsługuje m.in. Chorzów.

Chorzów Rynek Centrum Przesiadkowe

W oficjalnym piśmie, z datą 15 grudnia 2021 r., skierowanym do Małgorzaty Gutowskiej, dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Katowice Roman Urbańczyk informuje, że od 1 stycznia 2022 r. nie będzie w stanie obsługiwać 5 linii autobusowych:

  • 13 - Katowice Brynów Centrum Przesiadkowe - Ruda Śląska Bykowina Grzegorzka
  • 44 - Katowice Zawodzie Centrum Przesiadkowe - Mysłowice Wesoła Kopalnia
  • 72 - Katowice Giszowiec Kolista Pętla - Siemianowice Śląskie Michałkowice Bytomska
  • 688 - Katowice Brynów Centrum Przesiadkowe - Katowice Brynów Centrum Przesiadkowe (przez Tychy)
  • 974 - Chorzów Batory Pętla - Siemianowice Śląskie Michałkowice Plac 11 Listopada

Linie te obsługuje obecnie 19 autobusów i 40 kierowców, a powodem takiej decyzji PKM Katowice ma być m.in. brak kierowców.

W piśmie czytamy: "W nawiązaniu do prowadzonych rozmów dotyczących zawarcia nowej umowy na świadczenie usług autobusowego transportu publicznego, zarząd spółki PKM Katowice przeanalizował możliwości realizacji zadań przewozowych pod kątem warunków techniczno-eksploatacyjnych spółki oraz aktualnej sytuacji na rynku pracy kierowców autobusów. Planowana wcześniej praca eksploatacyjna w obecnych warunkach nie jest w pełni możliwa do wykonania. Konieczne jest zmniejszenie zakresu wykonywanych usług o ok. 1,4 mln wozokilometrów w skali roku. Proponujemy wyłączyć z obsługi linie 13, 44, 72, 688, 974. (...) W związku z powyższym uprzejmie informujemy, że od 1 stycznia 2022 r. PKM Katowice Sp. z o.o. nie będzie realizował zadań przewozowych na liniach 13, 44, 72, 688, 974".

Pismo z PKM Katowice stawia nas w bardzo trudnej sytuacji, dwa tygodnie przed realizacją usługi, w okresie przedświątecznym - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Zastąpienie jednego przewoźnika innym, w świetle przepisów o zamówieniach publicznych, jest bardzo trudne. Będziemy próbować to przeprowadzić w ramach obecnie obowiązujących umów, rozmawiać z przewoźnikami, ale nie mamy gwarancji, że to się uda. Niewykluczone więc, że na tych liniach będą występować utrudnienia - dodaje Karolczak.

Pytanie, czy ta sytuacja rzeczywiście jest związana tylko z brakami kadrowymi w PKM Katowice, czy nie jest kolejną odsłoną sporu między Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią a miastem Katowice.

PKM Katowice: Jest możliwość podpisania tymczasowego porozumienia

Sprawę komentuje Adam Skowron w imieniu PKM Katowice:

- Po analizie siatki linii autobusowych dziś obsługiwanych, zarząd spółki postanowił ograniczyć liczbę wykonywanych przejazdów w ramach kolejnej umowy z Zarządem Transportu Metropolitalnego, by nie generować potencjalnych problemów dla pasażerów związanych np. z wypadnięciami przejazdów. Jednocześnie istnieje możliwość podpisania tymczasowego porozumienia na obsługę wskazanych linii tak, by zamawiający (ZTM) miał czas na zabezpieczenie przejazdów na tych trasach. Podsumowując - do momentu wyboru nowego wykonawcy przez ZTM, PKM może na podstawie porozumienia tymczasowo realizować kursy na wskazanych liniach
- mówi Adam Skowron.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Centrum Przesiadowe w Chorzowie

Jest decyzja w sprawie autobusowej linii 974

Chorzów Centrum Przesiadkowe

ZTM zawiesza i ogranicza linie autobusowe. Także w Chorzowie

Chorzow centrum przesiadkowe

Ruszają nowe autobusowe linie metropolitalne....

Chorzow rynek tablica

Dlaczego nie działają tablice elektroniczne na Rynku?

Chorzow tramwaje centrum przesiadkowe

Kierowcy nie chcą sprzedawać biletów

Chorzow centrum przesiadkowe

Centrum Przesiadkowe w Chorzowie bez tablic...

Chorzow centrum

Wytyczne GZM: Nowa jakość na przystankach