Ochlapany przez samochód w Chorzowie? Sprawdź co możesz zrobić!

Droga kaluze

Deszczowa aura oznacza kałuże na drodze, a kałuże plus pędzący samochód to często ochlapany pieszy. Pewnie każdego w Chorzowie to spotkało. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Mimo trudnych warunków pogodowych nie wszyscy kierowcy zwracają uwagę na pieszych idących chodnikiem wzdłuż drogi. W takiej sytuacji wystarczy nawet niewielka kałuża, a strumień brudnej wody leci na biednego przechodnia. Przy szybkiej reakcji mamy szanse na odszkodowanie, a nieuważny kierowca zarobi mandat.

Zostałeś ochlapany przez kierowcę? Nie panikuj, działaj!

Kiedy zostaniemy ochlapani przez kierowcę, w pierwszej kolejności musimy zapisać numer rejestracyjny pojazdu i skontaktować się z policją lub Strażą Miejską. Jeśli mamy świadka, który widział całe zajście, tym lepiej dla nas.

Poza zgłoszeniem telefonicznym, powinniśmy także przesłać pisemnie zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasze zgłoszenie nie zostanie zlekceważone.

W przypadku kiedy ochlapie nas kierowca autobusu miejskiego, również możemy dochodzić swoich praw. Podobnie jak w przypadku sytuacji z samochodem, powinniśmy zapisać numer autobusu, miejsce i godzinę zdarzenia.

Kierowcy, który ochlapie pieszego grozi manat

Kierowcy wbrew pozorom nie są wcale bezkarni. Za ochlapanie pieszego grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Najkorzystniejsze dla pieszego jest jednak zawarcie ugody i zwrot kosztów za poniesione straty (np. zniszczone ubranie, zalany smartfon, zmoknięte dokumenty). Jeśli ugoda nie została zawarta, można domagać się odszkodowania.

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: