Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Chorzowie

W Chorzowie 11 listopada 2022 r. nie zabraknie okazji do świętowania. Poza miejskimi obchodami Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano tu także obchody wojewódzkie.

fot. Stadion Śląski
Narodowe Święto Niepodległości na Stadionie Śląskim

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 9.00 uroczystą mszą w kościele pw. św. Barbary, przy ul. 3 Maja 18. Po niej uczestnicy przejdą na Plac Powstańców Śląskich, gdzie zaplanowano dalsze uroczystości, które mają się rozpocząć o godz. 10.15. Zostanie odegrany hymn państwowy i podniesiono biało-czerwona flaga. W programie są także okolicznościowe przemówienia i składanie kwiatów przez różne delegacje.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Stadionie Śląskim

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00. W programie znalazły się m.in.: uroczyste odśpiewanie hymnu, wielka wystawa militariów, strefa wirtualnej rzeczywistości, dmuchańce dla najmłodszych, strzelnica laserowa, koncerty i pokaz sztuk walki. O godz. 17.00 wystąpi gwiazda wieczoru – zespół Zakopower. Wstęp jest bezpłatny.

Święto Niepodległości zostało ustanowione dopiero po blisko 19 latach od odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczyniły to sanacyjne rządy w 1937 roku i wskazano na dzień 11 listopada, co było związane z kultem Józefa Piłsudskiego.

Święto zniosła Krajowa Rada Narodowa w 1945 r., a w czasie PRL-u obchodzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski – 22 lipca, w rocznicę ogłoszenie Manifestu PKWN. Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm ustawą z 15 lutego 1989 r.

Na zdjęciu obchody Narodowego Święta Niepodległości na Stadionie Śląskim w 2021 r.
Stadion Śląski

Może Cię zainteresować:

Mundialowa Strefa Kibica na Stadionie Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

25/10/2022

Odsłonięcie pomnika Gerarda Cieślika

Może Cię zainteresować:

Przy Stadionie Śląskim odsłonięto pomnik wybitnego sportowca. To wizerunek Gerarda Cieślika

Autor: Aleksandra Szlęzak

13/09/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon