Śląskie użyźnianie dziejów w chorzowskim skansenie. Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą

W chorzowskim skansenie trwa cykl Kultywacje 2021. To spotkania z pisarzami, którzy budują swoje opowieści w oparciu o kategorię chłopskości, etnografii czy lokalności. Tym razem będzie to Zbigniew Rokita, autor m.in. książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, nominowany do Nagrody Nike 2021.

Zbigniew Rokita

Książka Zbigniewa Rokity to jedna z najciekawszych pozycji dotyczących Górnego Śląska, jaka ukazała się w ostatnim czasie. Jest to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i własnych korzeni.

- Autor tej ważnej książki wyznaje, że długo przepraszał się ze swoją śląskością. Teraz pomaga nam zrozumieć dramat krainy leżącej na pograniczu kultur i historii – dlaczego Śląsk ciągle jest „kajś”, a nie w centrum polskiej świadomości – stwierdziła Małgorzata Szejnert, pisarka i dziennikarka, autorka „Czarnego Ogrodu” (źródło: wyd. Czarne).

Cykl „Kultywacje” to – jak podkreślają organizatorzy – próba przemyślenia kategorii związanych z szeroko pojmowaną kwestią chłopską. Do udziału w debatach muzeum zaproszono wybitnych przedstawicieli świata literatury, którzy w swojej działalności pisarskiej nawiązują do takich kategorii, jak wypierana przez wspólnotę wiejskość, ciągle obecna trauma pańszczyzny, formacyjna rola pochodzenia chłopskiego w społeczeństwie polskim, czy relacje pomiędzy prowincją a centrum.

- Najważniejszym celem “Kultywacji” jest więc refleksja nad przejawami mentalności postchłopskiej, coraz wyraźniej, jak się wydaje, obecnymi w zbiorowej świadomości i komunikacji społecznej – podkreśla dyrektor chorzowskiego skansenu, dr Artur Madaliński.

Śląskie użyźnianie dziejów

Zbigniew Rokita jest trzecim gościem „Kultywacji”. Wcześniej w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie odbyły się spotkania z Radkiem Rakiem, autorem „Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, laureatem nagrody Nike 2020 oraz Olgą Drendą, autorką m.in. książki „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia 2019.

Rozmowa z autorem książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” będzie nosiła tytuł „Pamięć bluźniercza czy ekscytująca? Śląskie użyźnianie dziejów”. Odbędzie się w sobotę, 18 września 2021 r., w godzinach 17.00 – 19.00.

Zbigniew Rokita (ur. 1989) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Wieloletni sekretarz redakcji dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Autor książki reporterskiej „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej” (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu). Pochodzi z Gliwic. (źródło: wyd. Czarne).

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon