Nowe linie metropolitalne później niż zaplanowano. Które pojadą przez Chorzów?

Pierwsze autobusowe linie metropolitalne ZTM nie wyjadą w trasę 5 kwietnia. Nastąpi to dopiero tydzień po zakończeniu lockdownu – jeżeli nic się nie zmieni będzie to 16 kwietnia 2021 r.. Trzy z nich pojadą przez Chorzów.

ARC
Autobusy

Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadza system 31 metrolinii autobusowych. Dzięki nim przemieszczanie się między największymi miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ma szybsze i łatwiejsze. Wśród nich są trzy, które będą kursowały przez Chorzów – to M1, M3 i M24.

Pierwsze z nich miały zostać uruchomione 5 kwietnia i obsługiwać największe miasta metropolii, a co za tym idzie - duże potoki pasażerskie. W kolejnym etapie na ulice wyjadą autobusy tych linii, których główną rolą będzie integracja obszarów GZM, a w ostatnim linie, których celem będzie zwiększenie dostępności komunikacyjnej na obszarze całej metropolii

Nowe metrolinie nie wyjadą 5 kwietnia

W czasie trzeciej fali pandemii jednak utrzymanie daty 5 kwietnia 2021 r. jako startu nowych linii metropolitalnych okazuje się niemożliwe.

– Uruchamianie nowych połączeń, w czasie trudnego do przewidzenia popytu na przewozy, nie jest działaniem właściwym. W związku z tym nie chcemy wdrażać projektu w okresie, kiedy linie nie będą spełniały swoich zadań. Utrzymanie wcześniej zaplanowanego terminu nie jest obecnie uzasadnione ani potrzebami przewozowymi, ani zasadami ekonomii – wskazuje Aleksander Sobota, zastępca dyrektora ds. przewozów w ZTM.

GZM i ZTM na razie nie wskazują precyzyjnego, nowego terminu uruchomienia pierwszych autobusowych linii metropolitalnych. Uzależnione to zostało od rozwoju sytuacji. Zdecydowano jednak, że nowe połączenia powinny ruszyć tydzień po zakończeniu lockdownu.

Jakie metrolinie uruchomione zostaną w pierwszym etapie?

W pierwszym etapie autobusowe metrolinie uruchomione zostaną na sześciu trasach:

  • M1 (Katowice - Chorzów - Świętochłowice - Ruda Śląska - Zabrze - Gliwice)
  • M2 (Katowice - Sosnowiec - Dąbrowa Górnicza)
  • M3 (Katowice - Chorzów - Bytom - Tarnowskie Góry)
  • M4 (Sosnowiec - Katowice)
  • M18 (Gliwice - Gierałtowice - Mikołów - Tychy)
  • M24 (Katowice - Chorzów - Świętochłowice - Ruda Śląska - Zabrze)
  • oraz zmodyfikowana linii lotniskowej AP (Katowice - Ożarowice - Port Lotniczy).

System linii metropolitalnych będzie się wpisywał w mechanizm „samodoskonalenia”. Co 6 miesięcy Metropolia będzie dokonywała analizy wykorzystania połączeń z użyciem m.in. nowego systemu liczenia pasażerów. Jest to mechanizm, który pozwala na znacznie lepsze dopasowanie siatki połączeń do potrzeb. W celu dalszego doskonalenia tych połączeń, Metropolia planuje również zbudować narzędzie online z wykorzystaniem geoankiet. Odbędą się również spotkania z mieszkańcami, podczas których przeanalizowane zostaną zgłoszone sugestie dotyczące zmiany funkcjonowania połączeń metropolitalnych.

fot. ZTM

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon