Nowy herb Ruchu Chorzów i początek Nowej Ery na Cichej. Niebiescy świętują 101. rocznicę powstania

Data 20 kwietnia 1920 r. jest bliska wszystkim kibicom Ruchu Chorzów. 101 lat temu założono niebieski klub. Jego władze podkreślają, że dziś, 20 kwietnia 2021 r., na Cichej zaczyna się Nowa Era, której symbolem jest nowy herb Ruch Chorzów.

Ruch chorzow nowy herb

Charakterystyczna niebieska „Erka” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych herbów piłkarskich w kraju. Jak przypomina klub z Cichej nie wiadomo kto był autorem pierwowzoru i w którym roku herb po raz pierwszy wykorzystano. Najstarsze potwierdzone źródło to papier firmowy z 1929 roku.

- Poza emblematem Unii Chorzów (ok. 1949-1955), tarczą herbu od zawsze jest, mniej lub bardziej dokładny, trójkąt Reuleaux, opatrzony pełną nazwą klubu na niebieskim otoku. Biały środek znaku wypełniony jest z kolei akronimem. Początkowo KSR, oznaczający Klub Sportowy Ruch, z czasem ewoluował w stronę bardziej minimalistyczną, z jedną literą "R", która z dekady na dekadę rozwijała się do znanej nam dzisiaj formy – czytamy na stronie klubu.

Powrót do najbardziej charakterystycznej „Erki”

Poprzednio herb Ruchu Chorzów zmieniony został w 2007 roku. Dodane zostały wtedy gradienty i cieniowania, które przez wielu były krytykowane. W ubiegłym roku zmieniono to poprzez herb na 100-lecie klubu, a teraz nastąpił powrót do najbardziej charakterystycznej wersji. Redesignu herbu Niebieskich zaprojektował Karol Gwóźdź, który zaprojektował m.in. klubową maskotkę – Adlera i wyjątkową serię odznak i monet. Przedsięwzięcie sfinansowało Stowarzyszenie Kibiców Wielki Ruch.

- Bardzo mi zależało, aby to był lifting najbardziej akceptowalnej wersji herbu wśród kibiców, a także, aby każdy element znaku był odpowiednio dopracowany. Wszak nie jest to logo firmy dla 100 osób. Herb ten będzie oglądało tysiące ludzi. Musiał więc nawiązywać do lat poprzednich, ale być odpowiednio oszlifowany w detalach – mówi Karol Gwóźdź, cytowany przez klubową stronę.

Jak zmienił się herb Ruchu Chorzów?

Jak tłumaczy Karol Gwóźdź w nowym herbie Ruchu Chorzów trójkąt Reuleaux jest wreszcie skorygowany i dopracowany co do milimetra. Dodano też często występujące w latach powojennych podwójne obramowanie separujące od tła, które jest z powodzeniem stosowane przez wiele klubów na całym świecie.

- Dzięki temu zabiegowi, herb nie będzie się już zlewać z tłem o tym samym kolorze, np. na niebieskiej koszulce, banerze, flagach itd. Obramowania te będą bardzo często zbawieniem w wielu sytuacjach oraz w minimalistyczny sposób podkreślą estetykę herbu – podkreśla autor rediesignu.

Dotychczasowa „Erka” była także minimalnie konstrukcyjnie krzywa, co zostało poprawione. Korekcie poddana została także tzw. ciężkość sygnetu, dzięki czemu cały klubowy znak jest bardziej czytelny. Dopracowane i wyrównane zostały także charakterystyczne kreseczki w środku emblematu.

Ustalono dokładną kolorystykę herbu Niebieskich

- Absolutnie wykluczone były wcześniej stosowane gradienty i cieniowania. Potrzebny był zatem zunifikowany jeden odcień niebieskiego, bo w latach przedwojennych oraz długo, długo powojennych nie było zdefiniowanej, dokładnej kolorystyki Ruchu Chorzów – dodaje Karol Gwóźdź.

Paletą kolorystyczną herbu Niebieskich jest od dziś CMYK (100, 60, 0, 0), RGB (0, 102, 178), Pantone (300 UC), co ustalono we współpracy ze specjalistami z agencji Media Industry. Doradzili oni także w kwestii barwnika RAL (5017 Traffic Blue) oraz folii polimerowych i ekonomicznych Oracal i Avery.

Zmieniło się także liternictwo w herbie Ruchu Chorzów

Jak tłumaczy Karol Gwóźdź w ostatnich wersjach herbu Niebieskich do nazwy K.S. RUCH CHORZÓW na otoku, używany był font „Arial Black”. Teraz są to litery zaprojektowane specjalnie dla klubu z Cichej przez Karolinę Wiśniewską, projektantkę z Gliwic.

– Litery do nowego herbu Ruchu Chorzów zostały zaprojektowane jako dedykowany zestaw znaków, niebędący częścią żadnego ogólnodostępnego fontu. Podczas wykreślania kształtów priorytetem było to, jaki charakter powinny oddawać: nowoczesny, dostojny, wyrazisty, dynamiczny, ale przede wszystkim spójny z sygnetem i całością emblematu klubu – podkreśla Karolina Wiśniewska, cytowana przez ruchchorzow.com.pl.

Projektantka położyła nacisk na dbałość o detale. Wprowadziła m.in. szereg korekt optycznych, żeby litery były czytelne i adekwatne do całości herbu i perfekcyjnie układały się na łukach.

fot. ruchchorzow.com.pl

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon