Nowe osiedle w Maciejkowicach coraz bliżej. Spółka SIM Śląsk założona

Półtora tysiąca mieszkań o umiarkowanym czynszu ma zbudować w naszym regionie spółka SIM Śląsk. Zdecydowana większość z nich powstanie na nowym osiedlu w Maciejkowicach. W Chorzowie więc podpisano akt notarialny spółki, a w tym wydarzeniu uczestniczył wicepremier Jarosław Gowin.

Spółkę SIM Śląsk tworzą cztery miasta: Chorzów, Zabrze, Tarnowskie Góry i Świętochłowice wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Porozumienie dotyczące współpracy KZN z tymi miastami zostało zawarte w ubiegłym roku, a teraz zrobiono pierwszy krok do budowy nowych mieszkań.

- Niezmiernie cieszy mnie tempo, w jakim rozwija się ta inicjatywa. Wszystko wskazuje na to, że w niedługim czasie SIM-y powstaną już w każdym województwie, a spółki równie szybko rozpoczną budowę mieszkań – oświadczył pan wicepremier Jarosław Gowin.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe będą budować mieszkania dla osób, który nie stać na ich zakup na rynku deweloperskim, ale stać ich na regularne opłacaniem umiarkowanego czynszu.

- Miasta, które dziś przystępują do SIM liczą na ponowny wzrost. By to się udało konieczna jest budowa mieszkań. Jeśli myślimy o rozwoju gospodarczym, o ściąganiu tu inwestorów, niezbędna jest budowa mieszkań dla mieszkańców, mam nadzieję że projekt SIM Śląsk pozwoli na nowe otwarcie w regionie – podkreśliła minister Anna Kornecka.

W Maciejkowicach powstanie nowe osiedle

Krajowy Zasób Nieruchomości wniesie do spółki SIM Śląsk część nieruchomości położonej w Chorzowie o powierzchni około 3,5 ha, na której ma powstać nie mniej niż 265 mieszkań. Kolejna inwestycja zaplanowania jest na blisko 23 ha terenu przy ulicy Miachałkowickiej w Chorzowie, który również znajduje się w zasobach KZN. Może tam powstać ponad 1,1 tys. mieszkań.

Na nieruchomościach miasta Zabrze spółka SIM Śląsk planuje wybudować około 90 mieszkań, w Tarnowskich Górach – 120, natomiast w Świętochłowicach - 110. W planach jest także wykorzystanie pozostałych gruntów Skarbu Państwa, pod budownictwo wielorodzinne w Chorzowie, o powierzchni około 19 ha.

- Pomysł ten otwiera szereg możliwości. Pomimo kryzysów na świecie widzimy, że ceny mieszkań wciąż rosną. Wiemy, że jest duża grupa mieszkańców, którzy chociaż ciężko pracują, nie mogą sobie pozwolić na wzięcie kredytu na zakup własnego mieszkania. To dlatego nowe inicjatywy mieszkaniowe są dla nas tak ważne - tłumaczy Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Spółka SIM Śląsk budowę nowych mieszkań może rozpocząć w drugiej połowie 2022 roku.

Wcześniej pisaliśmy:

Nowe osiedle w Maciejkowicach. Ile będzie mieszkań?

fot. UM Chorzów

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon