Nowe osiedle w Chorzowie. Może powstać nawet 240 domów jednorodzinnych!

Nowe Planty Śląskie

W Chorzowie Starym, tuż przy granicy z Siemianowicami Śląskimi, zaplanowano budowę nowego osiedla. Może tam powstać nawet 240 domków jednorodzinnych. Zielone światło dla tej inwestycji dali chorzowscy radni.

Nowe Planty Śląskie – tak ma się nazywać osiedle domków jednorodzinnych, które zaplanowano przy ul. Jałowcowej w Chorzowie Starym. Znajdzie się tuż przy granicy z Siemianowicami Śląskimi i obok Parku Śląskiego, co deweloper podaje jako jeden z atutów lokalizacji.

Inwestorem jest spółka Develocity Katowice Pułaskiego, która 26 maja 2021 r. złożyła w Urzędzie Miasta Chorzów wniosek w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Był to konieczne, bo część działek, na których deweloper chce budować osiedle, w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest na cele zabudowy usługowej, zieleni izolacyjnej czy zieleni parkowej.

Ustawa deweloperska z 2018 roku pozwala w takich przypadkach na realizowanie inwestycji mieszkaniowej, ale musi się na to zgodzić Rada Miasta. W Chorzowie radni dali zielone światło dla Nowych Plan Śląskich. Wszyscy obecni na sesji głosowali „za”.

Chorzów: Nowe Planty Śląskie w trzech etapach

Teren objęty planowaną inwestycją liczy ponad 114 tys. m² i – jak wskazuje we wniosku inwestor – obecnie wykorzystywany jest głównie rolniczo. Znajdują się tam pola uprawne i łąki, występuje też zieleń wysoka oraz średnia.

Nowe Planty Śląskie mają liczyć od 180 do 240 budynków mieszkalnych. Ich powierzchnia użytkowa z kolei od 25 400 do 45 900 m². Planowana powierzchnia użytkowa domku to od 80 do 200 m². Inwestycja realizowana będzie w trzech etapach, a w każdym z nich przewidziano domy w zabudowie wolnostojącej, bliźniaczej i szeregowej oraz budowę dróg wewnętrznych i uzbrojenia terenu. Na terenie osiedla nie przewiduje się powierzchni przeznaczonej pod działalność handlową lub usługową.

- Podczas realizacji planowanej inwestycji konieczna będzie wycinka kolidujących z zamierzeniem drzew i krzewów. Tereny zieleni o charakterze ogólnodostępnym planowane są tylko wzdłuż projektowanych ciągów komunikacyjnych – czytamy w uzasadnieniu do uchwały chorzowskiej Rady Miasta.

Spółka Develocity to deweloper, który inwestował już w Chorzowie. Na Klimzowcu, przy ul. Barbary, postawił wielorodzinny apartamentowiec nazwany Różane Tarasy.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Osiedle zweika

Ceny nowych mieszkań w Chorzowie

Chorzow siemianowicka 103

Były konie, będą domy? Plany na teren po Komisariacie...

Osiedle

Osiedle przy Parku Śląskim? Decyzja w rękach chorzowskich...

Chorzów Batory Orszak Trzech Króli 2022

Orszak Trzech Króli przeszedł przez Chorzów

Silesia Marathon

Silesia Marathon 2021. Wykaz zamkniętych ulic

Antylopy indyjskie

Nowi mieszkańcy śląskiego zoo

Park slaski punkt szczepien

Plan na Majówkę 2021. W Parku Śląskim szczepienia przeciw...