Nowe karetki dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Jedna z nich trafi do Chorzowa

Do sześciu miast regionu, w tym do Chorzowa, trafią nowe ambulanse, które Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu przekazał zarząd województwa śląskiego.

W poniedziałek, 20 grudnia 2021 r. przed Urzędem Marszałkowskim zarząd województwa śląskiego z marszałkiem Jakubem Chełstowskim na czele przekazał 7 nowych karetek Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu w Katowicach. Ich łączna wartość to ponad 4,5 mln zł. Zakupu sfinansowano ze środków Unii Europejskiej (3,5 mln zł) oraz Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego (1 mln zł).

- Chcemy, żeby sprzęt wykorzystywany do ratowania zdrowia i życia mieszkańców był najlepszej jakości, by te karetki trafiły do stacji pogotowia w całym regionie, poprawiały komfort pracy medyków oraz służyły potrzebującym – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Nowe karetki trafią do stacji pogotowia w:

  • Chorzowie
  • Katowicach
  • Zabrzu (2 karetki)
  • Radzionkowie
  • Pszczynie
  • Mikołowie
- To najwyższej jakości sprzęt, nie waham się użyć określenia, że na światowym poziomie - mówi Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

- Ambulanse są wyposażone m.in. w respiratory, defibrylatory, pompy. Koszt jednej karetki to ponad 650 tys. złotych, z czego sam samochód - Renault Master - to 150 tys. zł. Reszta to koszt sprzętu, w jaki jest wyposażony ambulans. Każde z wymienionych miast dostanie po jednej karetce, a Zabrze - dwie. Karetki mogą być eksploatowane 5 lat, po tym czasie mają już przejechane po 300 tys. kilometrów i nie nadają się już do użytku. Zwłaszcza w czasie pandemii, gdy jeździliśmy nie tylko po regionie, ale też po woj. łódzkim, małopolskim czy opolskim – dodaje Łukasz Pach.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach ma obecnie 130 karetek, w tym 78 systemowych.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon