Nowe inwestycje w Parku Śląskim

Nowy plac zabaw, EKOsłupki i umowa na budowę Miasteczka Ruchu Drogowego. Choć w Parku Śląskim kilka inwestycji jest już w trakcie realizacji, to marszałkowska spółka nie zwalnia tempa.

Plac zabaw

Plac zabaw dla dzieci i... dorosłych

W Parku Śląskim trwa m.in. remont Kręgów Tanecznych, Świątyni Petrycha, modernizacja Alei Różanej i budowa Ogrodu Japońskiego. Dzieje się sporo, a jedną z inwestycji właśnie zakończono – to nowy integracyjny plac zabaw, który powstał na końcu Promenady gen. Jerzego Ziętka. Projekt został zrealizowany w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, a koszt prac wyniósł prawie 700 tys. zł.

Plac zajmuje prawie 2200 metrów kwadratowych. Największą atrakcją jest tzw. Duży zestaw zabawkowy, na który jest zjeżdżalnia, linarium i ścianka wspinaczkowa. Na placu zabaw powstała także wielka piaskownica, są karuzele, huśtawki, a na skarpie kolejna zjeżdżalnia. Poza tym dzieci mogą skorzystać z trampoliny i ruchomego pomostu.

- Idą dobre czasy – mówi Piotr Kupicha, wokalista zespołu „Feel”, który specjalnie przyjechał do Parku Śląskiego na otwarcie nowego placu zabaw. – Nasz chorzowski park jest jednym z największych na świecie, jest większy nawet od Central Parku w Nowym Jorku. Chcemy żeby był popularny w całym kraju – dodaje.

Oprócz strefy zabawy dla dzieci, jest również ta do rekreacji dla osób starszych, czyli siłownia pod chmurką. Można tam także skorzystać z zestawów piknikowych, wygodnych ławek i leżaków.

W Parku Śląskim można sprawdzić jakość powietrza

Zanim wybierzemy się na plac zabaw ze swoimi pociechami, warto sprawdzić jaka jest aktualnie jakość powietrza. Teraz można to zrobić w Parku Śląskim.

- Nie zwalniamy tempa. Postawiliśmy pięć EKOsłupków. W prosty sposób, za pomocą sześciu kolorów wskazują stan jakości powietrza w parku. Wystarczy pobrać aplikację i obserwować jakie mamy powietrze. To pozwoli na dostosowanie spaceru czy aktywności na terenie parku – wyjaśnia Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Każdy słupek pełni funkcję informatora. Światło zamontowane na górze wskazuje jakość powietrza. Przygotowano sześciokolorową skalę: od soczyście zielonej – jakoś powietrza bardzo dobra, zawartość szkodliwych płynów od 0 do 10, po wiśniową – jakość powietrza bardzo zła, zawartość szkodliwych płynów powyżej 150. Słupki rozstawione są w pięciu lokalizacjach w Parku Śląskim. Znajdziemy je przy hali Powstań Śląskich, przy al. Gwiazd od strony Świątyni Petrycha, na skrzyżowaniu al. Harcerskiej z promenadą gen. Ziętka oraz przy al. Żyrafy od strony wylotu na ul. Chorzowską. By zobaczyć jakość powietrza, wystarczy pobrać darmową aplikację na telefon – „EkoSłupek”.

Do Parku Śląskiego wróci Miasteczko Ruchu Drogowego

- Na tym placu zabaw nie kończymy – zapowiada Agnieszka Bożek prezes Parku Śląskiego. – Zarząd Parku podpisał umowę na budowę Miasteczka Ruchu Drogowego. Do końca czerwca przyszłego roku będzie projekt o wartości 145 tys., a następnie przetarg i wykonanie – dodaje.

Nowa atrakcja ma powstać w nawiązaniu do dawnego miasteczka na terenie Ośrodka Harcerskiego. Wykonawcą zadania będzie firma Meritum Projekt z siedzibą w Katowicach, która złożyła najkorzystniejszą ofertę. Koncepcja zakłada podzielenie miasteczka na cztery strefy: dla najmłodszych użytkowników, którzy korzystają z rowerków biegowych oraz tych na czterech kółkach; strefę gier ulicznych; strefę skatepark; strefę miasteczka ruchu drogowego. Miasteczko będzie pełne infrastruktury i przeszkód, które możemy napotkać na prawdziwej drodze. W planach jest budowa i postawienie: ronda, progów zwalniających, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, atrapy przejazdy kolejowego ze szlabanem, tunelu d przejazdu z oświetleniem, a także imitacji stacji benzynowej oraz przystanku autobusowego z wiata.

Koncepcja zakłada również przeniesienie skateparku, który obecnie znajduje się przy kąpielisku „Fala” z możliwością dodania nowych przeszkód. Ma powstać ścianka wspinaczkowa, rowerowy tor przeszkód, plac do zdawania egzaminy na kartę rowerową, a nawet warsztat do naprawy jednośladów. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie dwóch koncepcji architektonicznych, opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Inwestycja ma się zakończyć w 2022 roku.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Swiatynia petrycha

Świątynia Petrycha w nowej odsłonie

Zoo pingwiny

Chorzów: ZOO nadal otwarte, ale na nowych zasadach

Park slaski

Chorzów: Park Śląski ma już 70 lat! To czas na...

Park rada

Rada ds. Różnorodności Biologicznej Parku...

Elka2

Elka wróci na całej trasie. Odbudowane zostaną...

Park slaski osiedle

Wojewoda zablokuje budowę osiedla przy Parku...

Planatarium

Co znajdzie się w nowym Planetarium Śląskim?