Nowa porodówka w Chorzowie już działa!

Porodówka w Zespole Szpitali Miejski w Chorzowie 1 lipca 2021 r. wznowiła działalność. Pierwsze pacjentki już przebywają na oddziale.

Porodówka, która wznowiła działalność w Chorzowie to właściwie dwa nowe oddziały – ginekologiczno-położniczy i neonatologii. Ulokowane zostały na parterze oraz pierwszym piętrze budynku nr 1 Zespołu Szpitali Miejskich, przy ul. Strzelców Bytomskich 11. hor Remont oraz zakup sprzętu i wyposażenia nowych oddziałów kosztował ponad 7 mln złotych.

- Oddział ginekologiczno-położniczy to maksymalnie 15 miejsc dla mam z dziećmi oraz zespół porodowy umożliwiający trzy porody w tym samym czasie. Na oddziale znajdują się stanowiska resuscytacyjne dla noworodków zawierające urządzenia do ogrzewania, respirator czy kardiomonitor – informuje Kamil Nowak, rzecznik prasowy Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Odział neonatologii, znajdujący się na pierwszym piętrze, ma 12 miejsc dla wcześniaków, noworodków obserwowanych oraz wymagających ciągłej i pośredniej opieki. Są tam cztery inkubatory i 2 stanowiska intensywnej terapii. Na terenie oddziału znajduje się też pokój laktacyjny ze sprzętem chłodniczym.

Chorzowska porodówka ruszyła po trzech miesiącach przerwy

Przez ostatnie lata porodówkę w Chorzowie prowadziła prywatna spółka Urovita. Jednak na początku tego roku zdecydowała o zaprzestaniu działalności i nie złożyła odpowiednich dokumentów, czym uniemożliwiła przedłużenie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Oddział miał być więc zamknięty od 1 lutego 2021 r. Pod koniec stycznia NFZ zgodził się przedłużyć kontrakt do końca czerwca. Z kolei na początku marca Urovita poinformowała, że jednak będzie prowadzić działalność tylko do końca miesiąca. Zespół Szpitali Miejskich na uruchomienie nowego oddziału we własnych strukturach potrzebował kilku miesięcy.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon