Noc Kupały w chorzowskim skansenie. Obchody święta przesilenia letniego

Noc Kupały to pogańska sobótka, słowiańskie święto przesilenia letniego, przejęte przez chrześcijaństwo i obchodzone jako Noc Świętojańska. Będzie można je celebrować w chorzowskim skansenie.

W tym roku Noc Kupały, czyli najkrótsza noc w roku, wypada z 20 na 21 czewca (z czwartku na piątek). W Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” będzie obchodzona dopiero w sobotę, 22 czerwca, a impreza rozpocznie się o godz. 17.00. Jak zapowiadają w chorzowskim skansenie będzie to przede wszystkim celebrowanie tradycyjnych zwyczajów.

Święto miłości w chorzowskim skansenie

- Jako że Kupała to także święto miłości, uczestnicy będą mogli własnoręcznie wypleść wianki z przygotowanych wcześniej gałązek roślin, ziół i zbóż. W wyplecionych wiankach ruszymy na poszukiwanie kwiatu paproci (według dawnych wierzeń kto go znalazł tego czekało bogactwo i zamożność). Po znalezieniu kwiatu paproci, kapłan wróżyć będzie z kwiatów i ziół, z wody w cebrzyku, z ognia. Dla chętnych par – nie lada wyzwanie – wspólne skakanie przez ognisko – zapowiadają w skansenie.

Zaplanowano także warsztaty tańców regionalnych, zabaw tanecznych oraz pieśni sobótkowych. Będzie się można nauczyć prostych układów tanecznych i przyśpiewek, a poźniej zaplanowano wspólny taniec na Dużej Łące.

- Następnie wszyscy gromadą, ze śpiewem na ustach udadzą się nad staw – panny puszczać będą wianki na wodę, zaś kawalerowie będą je łowić. Jeśli uda się odnaleźć właścicielkę wianka, wówczas na ten wieczór zostają parą - dodają w skansenie.

Zwieńczeniem sobótkowej imprezy w chorzowskim skansenie będzie potańcówka na Małej Łące podczas której przygrywać będzie kapela Fedaków.

Chorzów na zdjęciach z lat 30. XX wieku

Może Cię zainteresować:

Chorzów w latach 30. XX wieku. Zdjęcia mistrza fotografii krajoznawczej

Autor: Redakcja

11/06/2024

Kąpielisko "Fala" w czasach świetności

Może Cię zainteresować:

Kąpielisko "Fala" w czasach świetności. Przypomnijmy sobie jak było

Autor: Redakcja

08/06/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon