Nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Drogo za to zapłaciła

Niektórzy siedząc za kierownicą ciągle zapominają, że na przejściu dla pieszych, to właśnie pieszy ma pierwszeństwo. Lekcja przypominająca o tych przepisach teraz drogo kosztuje. W Chorzowie przekonała się o tym kierująca z Siemianowic Śląskich.

KMP w Chorzowie
Chorzów mandat

Siedząca za kierownicą 45-latka z Siemianowic Śląskich w piątek, 18 marca 2022 r., na oznakowanym przejściu dla pieszych na ul. Truchana w Chorzowie nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu. Takie sytuacje nadal zdarzają się zbyt często, ale tym razem na miejscu był patrol drogówki. Policjanci z Chorzowa określili to „rażącym wykroczeniem” i wystawili kobiecie wysoki rachunek.

- Za złamanie przepisów, zgodnie z nowym taryfikatorem, mundurowi nałożyli na 45-latkę mandat w wysokości 1500 złotych oraz 10 punktów karnych – informuje asp. szt. Sebastian Imiołczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.

Obowiązki kierowców i pieszych na przejściu dla pieszych

Policjanci z Chorzowa przypominają, że kierujący samochodem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, zbliżając się do przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa osobom, który się na nim znajdują. Tak było już wcześniej, a od czerwca 2021 r. kierujący pojazdem ma także obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście (wyłączeni z tego obowiązku są jedynie kierujący tramwajami).

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym także pieszy przechodzący przez jezdnię jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Po ubiegłorocznych zmianach dodano także przepis, który podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię zabrania pieszym korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na jezdni.

Pasy

Może Cię zainteresować:

Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Dotyczą m.in. przejść dla pieszych i hulajnóg elektrycznych

Autor: Redaktor Chorzowski

05/05/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów gala MMA nieletnich

„Gala” MMA z udziałem nieletnich w Chorzowie

Seniorka

Oszuści okradli seniorkę z Chorzowa

Chorzów pijani kierowcy

Nietrzeźwi za kierownicą. Dużo zatrzymań w Chorzowie

Chorzów policja radiowóz

Kierowca z zakazem prowadzenia zaliczył dubla

Policjant 1

Na wolnym zatrzymał pijanego kierowcę, a na tym nie koniec!

Mafia VATowska z Chorzowa

Wyłudzili ponad 50 mln zł z VAT

Chorzów pożar na 3 Maja

Pożar na ul. 3 Maja. Policja wyjaśnia okoliczności