Nie blokuj chodnika i nie porzucaj! Bolt przypomina jak parkować hulajnogi elektryczne

Miejskie hulajnogi elektryczne powinny być parkowane w widocznym miejscu, nie blokując chodnika i ustawione stabilnie – przypomina Bolt Rentals, operator systemu. Chodzi o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników przestrzenie miejskiej – pieszych, rowerzystów czy kierowców.

Hulajnogi bolt

Hulajnogę elektryczną, jeżeli to możliwe, należy pozostawić w tzw. punktach mobilności. To obszary przeznaczone specjalnie do tego celu i są zwykle oznaczone piktogramem na chodniku. Jeżeli w okolicy nie ma takiego miejsca można skorzystać ze stojaka rowerowego, ale tak by zostawić miejsca dla rowerzystów, by mogli przypiąć swój jednoślad do stojaka.

Przy parkowaniu na chodniku należy zrobić to tak, by hulajnoga Bolt jak najmniej przeszkadzała przechodniom. Powinna stanąć w widocznym miejscu i wzdłuż budynku, jednak nie przed wejściem czy wjeździe do samochodów. Należy ją również ustawiać jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (najbardziej oddalonej od jezdni) i równolegle do krawędzi chodnika oraz stabilnie czyli na nóżce, by się nie przewracała. Nie powinna też stać w pobliżu przejścia dla pieszych.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

- Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego jest dla nas niezmiernie ważne, dlatego wprowadziliśmy w aplikacji Bezpiecznik i regularnie edukujemy naszych użytkowników o tym, jak odpowiedzialnie korzystać z wypożyczalni Bolt Rentals. Im szybciej zaczniemy się odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać z elektrycznych hulajnóg, tym szybciej infrastruktura miejska stanie się bezpieczniejsza – powiedział Valerii Romanov, Country Manager Bolt Rentals w Polsce.

W razie wątpliwości co do miejsca na parkowanie hulajnogi elektrycznej należy zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o elementarnych zasadach. Parkowanie na środku chodnika lub drogi rowerowej przeszkadza innym uczestnikom ruchu. Może być także bardzo niebezpieczne dla osób niewidzących lub niedowidzących, szczególnie w miejscach gdzie są dla nich ułatwienia, jak nawierzchnie dotykowe czy listwy prowadzące.

- Byliśmy chyba pierwszym miastem na Śląsku, który temat hulajnóg w mieście rozpoczął od dobrej współpracy z ich operatorem. Dzięki tym rozmowom z firmą Bolt udało się wypracować strefy mobilności czyli specjalnie wyznaczone na zielono miejsca, gdzie pozostawienie hulajnogi będzie najbezpieczniejsze – podkreśla zauważa Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Porzucanie hulajnóg czy parkowanie w miejscach niewidocznych to nie tylko kwestia bezpieczeństwa. Utrudnia to innym użytkownikom znalezienie elektrycznego jednośladu, jest także problematyczne dla zespołu Bolt Rentals, który regularnie zbiera rozładowane hulajnogi.

fot. UM Chorzów

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon