Nie będzie rządowych 100 mln zł na stadion Ruchu Chorzów

Nie będziemy finansować budowy stadionów, bo one nie służą sportowi powszechnemu, tylko komercyjnemu – powiedział minister sportu i turystyki Sławomir Nitras podczas konferencji prasowej w Sosnowcu. Oznacza to, że nie będzie rządowych 100 mln zł na stadion Ruchu Chorzów, które obiecał były premier Mateusz Morawiecki.

Ruch chorzow nowy stadion

Sprawa rządowego dofinansowania do budowy nowego stadionu Ruchu Chorzów rozpoczęła się w kwietniu 2023 r. Ówczesny premier Mateusz Morawiecki obiecał wtedy, że rząd z pieniędzy podatników dołoży na ten cel 100 mln zł. Później okazało się, że o to dofinansowanie trzeba się postarać w konkursie Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycja 2023”.

Premier Morawiecki obiecał pieniądze „praktycznie wkrótce”

Na sześć dni przed wyborami parlamentarnymi, 9 października 2023 r., ministerstwo ogłosiło listę inwestycji zakwalifikowanych do dofinansowania. Wśród nich znalazła się budowa nowego stadionu Ruchu Chorzów z kwotą dofinansowania w wysokości blisko 104 mln zł. Na trzy dni przed wyborami do Chorzowa przyjechał premier Mateusz Morawiecki i zapewniał na Cichej w towarzystwie kibiców, że pieniądze będą przekazane „praktycznie wkrótce”. Po wyborach w tej sprawie zapadła cisza.

Na nasze pytanie w tej sprawie biuro prasowe Ministerstwa Sportu i Turystyki, jeszcze w rządzie Mateusza Morawieckiego, odpowiadało, że trwa merytoryczna ocena wniosku, a pieniądze na realizację wszystkich zadań rekomendowanych do wsparcia są zabezpieczone. Pytaliśmy także ministerstwo po przejęciu rządów przez „Koalicję 15 października” i otrzymaliśmy odopwiedź, że „sprawa ewentualnego dofinansowania realizacji przedmiotowej inwestycji jest obecnie analizowana”. Pytaliśmy na początku lutego 2024 r. i dopiero teraz padła ostateczna, jak się wydaje, deklaracja Słomira Nitrasa, ministra sportu i turystyki.

Minister Sławomir Nitras: Nie będziemy finansowali stadionów

- Nie finansujemy krzesełek, dachów, tylko infrastrukturę sportową, w pierwszej kolejności służącą sportowi powszechnemu, szkoleniu, także profesjonalnemu, ale nie rozgrywkom (...) Wspieramy szkolenie młodzieży, infrastrukturę akademii piłkarskich, ale nie będziemy finansowali stadionów, bo one nie służą sportowi powszechnemu, tylko komercyjnemu – powiedział minister Sławomir Nitras podczas konferencji prasowej na stadionie kompleksu ArcelorMittal Park w Sosnowcu.

Sławomir Nitras dodał, że w Ministerstwie Sportu i Turystyki nie ma żadnych dokumentów świadczących o tym, że ktoś z jego poprzedników w rządach Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o przyznaniu pieniędzy na budowę nowego stadionu Ruchu Chorzów.

100 mln zł na stadion Ruchu Chorzów Odpowiedź ministerstwa

Może Cię zainteresować:

Co ze 100 mln zł na stadion Ruchu Chorzów? Jest odpowiedź ministerstwa

Autor: Maciej Poloczek

23/02/2024

Pieniądze na stadion Ruchu Chorzów Jest zmiana optyki

Może Cię zainteresować:

Pieniądze na stadion Ruchu Chorzów. Jest „zmiana optyki”, ale „temat nie jest zamknięty”

Autor: Maciej Poloczek

06/02/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon