Narodowy Spis Powszechny 2021 wydłużony. Co grozi za odmowę udziału?

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021. Dotyczy ona przede wszystkim wydłużenia spisu o kolejne trzy miesiące. Za odmowę udziału w spisie przewidziana jest kara grzywny.

Spis powszechny

Pierwotnie planowano, ze Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 będzie przeprowadzany od 1 kwietnia do 30 czerwca. Zgodnie z nowelizacją został jednak wydłużony o kolejne trzy miesiące, do 30 września 2021 r.

Zmiany zostały wprowadzone, by umożliwić efektywne przeprowadzenie spisu powszechnego w warunkach zagrożenia COVID-19. Podstawową formą jest co prawda samospis internetowy, ale w szczególnych przypadkach będzie przeprowadzany przez rachmistrzów w drodze wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego.

O pytaniach w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 pisaliśmy TUTAJ.

6 zł dla rachmistrza za każdy przeprowadzony wywiad

Nowelizacja ujednoliciła także stawką wynagrodzenia dla rachmistrzów spisowych do 6 zł brutto za każdy przeprowadzony wywiad. Przyjęto także senacką poprawkę przewidującą wykreślenie przepisu o uznaniowym przyznawaniu dodatku lub nagrody spisowej.

Co grozi za brak udziału w spisie powszechnym?

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 jest obowiązkowy. Ustawa o statystyce publicznej przewiduje sankcje za odmowę wykonania obowiązku statystycznego.

- Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie – mówi art. 57 ustawy.

Podobna kara grozi za przekazanie danych statystycznych po wyznaczonym terminie. O wiele surowsza kara grozi za podanie nieprawdziwych informacji. Według art. 56 ustawy o statystyce publicznej jest to przestępstwo, zagrożone karą do 2 lat więzienia.

Ile kosztuje spis powszechny?

Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. całkowity koszt jego przeprowadzenie to 386 mln zł. Największe wydatki przewidziano na rachmistrzów spisowych, pracowników jednostek służb statystyki publicznej oraz pracowników jednostek samorządu terytorialnego – to ponad 227,3 mln zł. Działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne mają kosztować 50 mln zł, a aplikacje spisowe i materiały wykorzystywane w ramach spisu ponad 34,8 mln zł.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Marsz autonomii

Narodowy Spis Powszechny 2021: Masz prawo...

Narodowy spis powszechny

Ruszył Narodowy Spis Powszechny 2021. Na jakie...

NSP2021

Narodowy Spis Powszechny 2021. Nabór na...

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....

Slasko fana

Narodowy Spis Powszechny 2021: Jak zadeklarować...

Chorzow targowa4

Chorzowscy radni przeciw budowie osiedla przy Parku Śląskim

Metrolnia chorzow

Ruszyły M-ki, czyli pierwsze autobusowe...