Narodowy Spis Powszechny 2021: Masz prawo deklarować narodowość śląską!

Już za miesiąc rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny 2021. Śląskie organizacje przypominają, że podczas spisu można podawać narodowość śląską. W Chorzowie pojawiły się już pierwsze billboardy nawołujące do takich deklaracji.

Marsz autonomii

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpocznie się 1 kwietnia 2021 roku. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w NSP 2021 jest obowiązkowy. Tak jak 10 lat temu będzie przeprowadzany przede wszystkim za pomocą internetowego formularza na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

- Spis powszechny (…) dostarcza administracji publicznej, organom rządowym i samorządowym, instytucjom naukowymi badawczym, ośrodkom analitycznym, szkołom wyższym, mediom, a także osobom prywatnym pełnych informacji opisujących stan i strukturę społeczno-demograficzną kraju – czytamy na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Śląskie organizacje zawarły Ślōnskŏ sztama

Organizacje regionalne z Górnego Śląska, takie jak Ruch Autonomii Śląska, Ślonzoki Razem czy Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich, zawarły Ślōnskŏ sztama i przypominają, że w w trakcie spisu powszechnego można deklarować przynależność do narodowości śląskiej.

Jak zadeklarować narodowość śląską?

W formularzy na stronie GUS narodowości dotyczyć będzie pytanie nr 37. Pod nim wyświetli się lista narodowości i mniejszości etnicznych, które są ustawo uznawane przez państwo polskie. Ostatnią pozycją jest opcja odpowiedzi: „Inna” – wystarczy ją kliknąć i w polu dodatkowym wpisać „śląska”.

Po zadeklarowaniu narodowości śląskiej pojawi się możliwość wyboru drugiej narodowości lub tożsamości etnicznej, do której „odczuwa się przynależność”. Formularz dopuści możliwość deklarowania np. narodowości śląskiej i narodowości polskiej jednocześnie lub śląskiej i niemieckiej, albo śląskiej i czeskiej.

Ile osób w Chorzowie zadeklarowało narodowość śląską?

Podczas poprzedniego spisu powszechnego w 2011 roku narodowość śląską zadeklarowało blisko 847 tys. osób, w tym jako pierwszą 436 tys. Według tych danych Ślązacy to największa mniejszość narodowa w Polsce. Kolejne wskazania to narodowość kaszubska (ponad 232 tys. osób) i narodowość niemiecka (blisko 148 tys. osób). W Chorzowie 10 lat temu narodowość śląską wskazało ponad 37,7 tys. osób, co stanowiło 33,8% wszystkich deklaracji narodowościowych. Ile takich deklaracji będzie w tym roku?

fot. FB/Ruch Autonomii Śląska

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Slasko fana

Narodowy Spis Powszechny 2021: Jak zadeklarować...

Narodowy spis powszechny

Ruszył Narodowy Spis Powszechny 2021. Na jakie...

Spis powszechny

Narodowy Spis Powszechny 2021 wydłużony. Co...

NSP2021

Narodowy Spis Powszechny 2021. Nabór na...

Chorzow urzad

Chorzów znów bez rządowego wsparcia!

Police

Wypadek w Chorzowie. Cztery osoby ranne, w tym...

Prologis park chorzow

InPost uruchomił centrum logistyczne w Chorzowie