Najważniejsze wydarzenia 2021 roku w Chorzowie

Kolejne dwanaście miesięcy za nami. Rok 2021 w Chorzowie to m.in. ukończenie największej kulturalnej inwestycji ostatnich kilkudziesięciu lat, akcja policji w domu prezydenta Andrzeja Kotali czy międzynarodowa sława niewielkiego budynku na Górze Redena. Polecamy nasz przegląd najważniejszych wydarzeń w mieście.

Chorzów gmach Urzędu Miasta

Akcja CBŚP oraz podwyżki dla prezydenta i radnych

W lokalnej polityce jednym z najważniejszych wydarzeń 2021 roku była z pewnością akcja Centralnego Biura Śledczego Policji w Urzędzie Miasta Chorzów, domu prezydenta Andrzeja Kotali oraz jego współpracowników. 23 lutego, krótko przed godz. 6.00, agenci CBŚP stawili się przed domem prezydenta oraz jego zastępców i weszli także m.in. do urzędu. Nakazy przeszukania wystawiła Prokuratura Okręgowa w Katowicach, w ramach śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w gospodarowaniu środkami publicznymi w Chorzowie. Celem tych działań miało być zabezpieczenie i analiza dokumentacji. Po tej akcji opinia publiczna nie była informowana o postępach w śledztwie, a według prezydenta Chorzowa była to „akcja polityczna”.

- W ostatnim czasie obserwuję coraz większą nagonkę na moją osobę, prezydenta miasta, samorządowca i polityka. Jako osoba publiczna mierzę się na co dzień z krytyką, ale to przekracza już wszelkie granice – w lutym 2021 mówił Andrzej Kotala.

W minionym roku sporo emocji wzbudziła także kwestia podwyżek dla prezydenta Chorzowa oraz miejskich radnych. Dotyczące ich uchwały przyjęto na listopadowej sesji Rady Miasta, choć dzień wcześniej nie było ich jeszcze w porządku obrad. Podwyżki wymusiła nowelizacja ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw - minimalne musiały wynosić 80%, maksymalne – 100%. Prezydent Andrzej Kotala zarabia teraz ponad 20 tys. zł, czyli dwa razy wcześniej niż zwykle. Chorzowscy radni nie tylko podnieśli wynagrodzenie prezydenta miasta, ale także… swoje diety. Ustalono, że wysokość przysługujących im diet stanowi teraz 2,4-krotność kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej – maksymalna dieta w Chorzowie wynosi więc teraz 4294,60 zł brutto miesięcznie. Do tej pory była to 1,5-krotność kwoty bazowej, czyli 2684,13 zł.

Otwarcie Muzeum Hutnictwa i przedłużające się remonty dróg

Najważniejszą inwestycją, zakończoną w minionym roku w Chorzowie, jest Muzeum Hutnictwa, które otwarto pod koniec listopada. Muzeum działa w dawnej elektrowni Huty Królewskiej i jest to pierwsza tej skali placówka, która opowiada o historii tej gałęzi przemysłu. Inwestycja kosztowała blisko 37 mln zł, z czego 15 mln pochodziło z funduszy unijnych, a prace przy niej trwały prawie dwa lata. Główna cześć placówki to wystawa stała „Królestwo Żelaza”. Jest tam m.in. siedem wielkich hutniczych maszyn, takich jak zespół walcowniczy z 1874, młot mostowy Escheringa czy młot parowo-powietrzny Brinkmanna. Wystawa to nie tylko eksponaty, ale także opowieści dawnych pracowników i pracownic chorzowskich hut, którzy wzięli udział w projekcie „Mów mi huto”.

- Historia hutnictwa w mieście, gdzie to hutnictwo od 1802 roku w skali przemysłowej występuje, to nie jest tylko historia zakładów przemysłowych. To jest przede wszystkim historia ludzi. My pokazujemy w tym muzeum, że tą dużą historię tworzą małe opowieści. Pokazujemy, że za wielkimi wydarzeniami w historii tego miasta stoją ludzie – podkreślał Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Muzeum Hutnictwa z pewnością wielu ucieszyło, ale chyba nic tak bardzo nie irytowało w 2021 roku mieszkańców Chorzowa, jak przedłużające się remonty dróg. Chodzi o wspólne inwestycje miasta i spółki Tramwaje Śląskie na ulicach Hajduckiej, Powstańców i przede wszystkim 3 Maja. Prace na tej ostatniej mają się skończyć z rocznym opóźnieniem... pod koniec 2022 r.

- Opóźnienie spowodowane jest przede wszystkim dodatkowymi pracami związanymi z sieciami wodociągowymi i gazowymi, które są prowadzone przy okazji tej inwestycji. Były także opóźnienia w dostawie niektórych materiałów, które spowodowała m.in. pandemia koronawirusa – tłumaczył Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie.

Awans Ruchu Chorzów

W chorzowskim sporcie najważniejszy był oczywiście awans Ruchu Chorzów do 2. ligi. Od 2017 roku Niebiescy notowali kolejne spadki, aż do czwartej klasy rozgrywkowej, gdzie spędzili dwa sezony. W tym czasie klub był bliski całkowitego upadku, ale się pozbierał i po czterech latach mógł świętować awans i powrót na centralny szczebel rozgrywek.

W eWinner 2. lidze chorzowski Ruch wystartował znakomicie i aż do października był jedynym zespołem na szczeblu centralnym, który nie zaliczył porażki. Później jednak przyszły słabsze mecze i Niebiescy zimę spędzają na 3. miejscu w tabeli. Koniec roku to także niedobre wiadomości dla finansów klubu. Prezydent miasta wycofał poprawkę do budżetu, zgodnie z którą za 1,8 mln zł miały zostać wykupione kolejne akcje Ruchu. Stało się tak, bo nikt z klubu nie pojawił się na sesji Rady Miasta i pieniądze przeniesiono do rezerwy budżetowej. Radni mają się tą sprawą zająć na styczniowej sesji.

Problemy z chorzowską porodówką

W minionym roku było spore zamieszanie z chorzowską porodówką. Przez ostatnie lata prowadziła prywatna spółka Urovita, jednak na początku 2021 r roku zdecydowała o zaprzestaniu działalności i nie złożyła odpowiednich dokumentów, czym uniemożliwiła przedłużenie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oddział miał zostać zamknięty 1 lutego, ale pod koniec stycznia NFZ zgodził się przedłużyć kontrakt do końca czerwca. Z kolei na początku marca Urovita poinformowała, że jednak będzie prowadzić działalność tylko do końca miesiąca. Zespół Szpitali Miejskich na uruchomienie nowego oddziału we własnych strukturach potrzebował kilku miesięcy i udało się to zrobić 1 lipca. Chorzowski oddział ginekologiczno-położniczy to teraz 15 miejsc dla mam z dziećmi oraz zespół porodowy umożliwiający trzy porody w tym samym czasie. Jego uzupełnieniem jest oddział neonatologii, gdzie znajduje się 12 miejsc dla wcześniaków, noworodków obserwowanych oraz wymagających ciągłej i pośredniej opieki.

Nagrody dla Villi Reden

Najbardziej znanym na świecie miejscem w Chorzowie została w minionym roku Villa Reden. To czarny apartamentowiec, który stoi przy ul. Lwowskiej na Górze Wyzwolenia (Redena). Mieści osiem mieszkań o powierzchni od 54 do 72 m kw i sąsiaduje m.in. z zabytkowym drewnianym kościołem św. Wawrzyńca, do którego nawiązuje swoją czarną fasadą. Budynek zaprojektowany przez Macieja Frantę zdobył wiele prestiżowych nagród w konkursach architektonicznych na całym świecie. W grudniu został uznany za najlepszy budynek mieszkaniowy Europy i Azji w 16. edycji konkursu Eurasian Prize.

- Jako jedyny projekt z Polski Villa Reden uczestniczyła w fazie finałowej konkursu i oprócz wygranej dostała najlepszą ocenę wśród wszystkich nominowanych zdobywając pierwsze miejsce! Pikanterii dodaje fakt, że w gronie jury, wyróżniającym najlepsze europejskie i azjatyckie projekty, zasiadają najwięksi współcześni twórcy światowej architektury tacy jak Daniel Libeskind, Doriana Fuksas, Eric Van Egeraat, Yosuke Hayano czy Piero Lissoni – mówił o nagrodzie Maciej Franta.

Wcześniej budynek został nagrodzony m.in. na World Design Awards 2021, DNA Paris Design Awards, Iconic Awards 2021, Architecture MasterPrize 2021 czy European Property Awards.

Co najbardziej interesowało czytelników portalu chorzowski.pl?

Wśród najchętniej czytanych artykułów na portalu chorzowski.pl w ubiegłym roku znalazły się m.in. informacje na temat Vendo Parku w Chorzowie Batorym – przygotowaniu inwestycji i otwarciu tego parku handlowego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również informacje o atrakcjach w Parku Śląskim – wśród nich m.in. dotyczące funkcjonowania Elki i chorzowskiego zoo, Ogrodu Japońskiego czy Ogrodu Świateł w Legendii. Dużo odsłon miały także wiadomości o akcji CBŚP w Urzędzie Miasta Chorzów oraz domu prezydenta Andrzeja Kotali, problemach z chorzowską porodówką, wodnym placu zabaw czy o… podwyżce opłat za pobyt w chorzowskiej izbie wytrzeźwień.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon