Najstarsza Polka mieszka na Górnym Śląsku. Skończyła 115 lat!

Najstarsza Polka mieszka w Gliwicach i dziś, 10 czerwca 2021 r., obchodzi swoje urodziny. Tekla Juniewicz skończyła 115! Jest nie tylko najbardziej wiekowym Polakiem, ale też jedną z najstarszych osób na świecie.

Tekla

To jest wiek niewyobrażalny dla większości ludzi – 10 czerwca 2021 r. Tekla Juniewicz z Gliwic skończyła115 lat! Choć nie jest rodowitą Ślązaczką, to mieszka na Śląsku od 76 lat. Jej recepta na długowieczność? Kieliszek koniaczku i chleb "z tłustym".

Tekla Juniewicz urodziła się na wsi pod Lwowem

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 roku w Krupsku, wsi w pobliżu Lwowa, w ówczesnych Austro-Węgrzech. Jak podaje Wikipedia została ochrzczona w dniu narodzin w lokalnej parafii greckokatolickiej. Jej ojciec, Jan Dadak, pracował u hrabiego Lanckorońskiego, pomagał w utrzymaniu stawów. Matka Tekli, Katarzyna z domu Szkwyrko, zajmowała się domem, zmarła w okresie I wojny światowej.

Najstarsza Polka wychowała się w szkole sióstr szarytek w Przeworsku. W 1927 poślubiła w tym mieście Jana Juniewicza, po czym przeprowadziła się z nim do Borysławia. W 1928 przyszła na świat jej pierwsza córka Janina, a rok później druga córka - Urszula.

Najstarsza Polka przybyła na Górny Śląsk w 1945 roku

W listopadzie 1945, podczas repatriacji, wraz z mężem i córkami opuściła terytorium Związku Radzieckiego i zamieszkała w Gliwicach.

Tekla Juniewicz jest tak zwaną superstulatką. 20 lipca 2017 została najstarszą żyjącą Polką. Jest pierwszą osobą w Polsce, która osiągnęła kolejno wiek: 112, 113, 114 i 115 lat.

Polka jest piątą najstarszą żyjącą osobą na świecie. Obecnie najstarszym żyjącym człowiekiem jest 118-letnia Japonka Kane Tanaka (ur. 2 stycznia 1903).

Z urodzinowymi życzeniami odwiedzili 10 czerwca solenizantkę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Podczas spotkania solenizantka otrzymała list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon