Na trzy tygodnie wstrzymany będzie ruch tramwajów z Chorzowa do Katowic. Będzie kursować autobusowa komunikacja zastępcza

Przez trzy tygodnie nie będą kursowały tramwaje między Chorzowem a Katowicami. Ruch zostanie wstrzymany w najbliższy poniedziałek, 21 listopada 2022 r. To konsekwencja prac, jakie będą prowadzone na torowiskach w Chorzowie i Katowicach.

fot. Tramwaje Śląskie
Tramwaj Moderus MF 10

Ostatni tramwaj z Chorzowa do Katowic przejedzie w nocy z niedzieli na poniedziałek (20/21 listopada). Od poniedziałku, 21 listopada 2022 r. rozpocznie się 3-tygodniowa przerwa w ruchu (do 11 grudnia włącznie) na torowiskach prowadzących wzdłuż ul. Chorzowskiej.

Przerwa w kursowaniu tramwajów między Stadionem Śląskim w Chorzowie a Rondem im. Ziętka w Katowicach

Tramwaje Śląskie tłumaczą, że jest ona konieczna, by przeprowadzić prace na trzech realizowanych przez tą spółkę inwestycjach. I tak, do powstającej wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach nowej linii tramwajowej trzeba wykonać rozjazdy, włączające nowe torowisko w istniejącą linię; na modernizowanym torowisku między ulicami Dębową a Złotą trzeba zdemontować rozjazdy technologiczne i wykonać brakujące odcinki torów; zaś torowisko modernizowanej pętli wschodniej przy Stadionie Śląskim trzeba połączyć elementami rozjazdowymi z głównym torem szlakowym.

Ta wiadomość na pewno nie ucieszy pasażerów przemieszczających się transportem zbiorowym między Chorzowem a Katowicami, lecz tramwajarze przekonują, że i tak nie jest najgorzej, gdyż ruch zostanie wstrzymany tylko raz. A nie było to takie oczywiste.

– Zdecydowana większość prac budowlanych na torowisku biegnącym wzdłuż ulicy Chorzowskiej prowadzona jest przy utrzymanym ruchu tramwajów, ale są i takie, których przy kursujących tramwajach wykonać się nie da. Aby nie przerywać ruchu tramwajowego kilkukrotnie, doprowadziliśmy do takiej koordynacji prac trzech wykonawców, by wszystkie roboty zostały wykonane podczas jednego wstrzymania ruchu – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich.

Zamiast tramwajów będą kursować autobusy

Jak informuje, z ruchu wyłączony zostanie odcinek między pętlą zachodnią na Stadionie Śląskim a katowickim Rondem. Skutkiem tego linie tramwajowe nr 6, 11 i 19 od strony Chorzowa będą skrócone do pętli zachodniej, a od strony Katowic nie będą kursować. W samych Katowicach, na trasie Brynów Centrum Przesiadkowe – Słoneczna Pętla codziennie kursować będzie z dużą częstotliwością linia nr 46, zaś linie nr 13 i 16 będą obsługiwane taborem o większej pojemności. Zawieszone natomiast zostaną linie nr 0, 23 i 43. Uruchomiona ma zostać autobusowa komunikacja zastępcza T-6 kursującą z częstotliwością co 7-8 minut w relacji: Chorzów Stadion Śląski - Katowice Rynek.

Zmiany na lepsze za to w katowickim Załężu

W dalszym ciągu tramwajem nie dotrzemy też do centrum Katowic od strony Chorzowa przez Załęże, gdyż tam także trwają prace torowe. Choć TŚ zapowiadają tu pewne zmiany na lepsze. Od najbliższego poniedziałku linia nr 20, kończąca obecnie kurs na przystanku Załęże Wiśniowa, ponownie będzie kursowała ul. Gliwicką do przystanku Załęże Pośpiecha. Trasa autobusowej komunikacji zastępczej zostanie skrócona, do odcinka od ul. Pośpiecha do placu Wolności.

Tramwajada Kadr z filmu 3

Może Cię zainteresować:

Historia z porwaniem tramwaju nadaje się na film? Otóż na Śląsku już taki nakręcili. 30 lat temu

Autor: Michał Wroński

13/11/2022

Tramwaj na rynku w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Nie ma chętnych, by dostarczyć prąd Tramwajom Śląskim. Obecna umowa wygasa za dwa miesiące

Autor: Michał Wroński

08/11/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon