Na trzy dni zamykają cmentarze w całym kraju!

W najbliższych trzech dniach, czyli we Wszystkich Świętych, dzień poprzedzający oraz Dzień Zaduszny cmentarze będą zamknięte – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki.

Cmentarz

Mateusz Morawiecki mówił dziś na konferencji prasowej, że druga fala jest groźniejsza od pierwszej i trzeba bardzo szybko reagować. Dlatego zdecydowano, że przez najbliższe trzy dni - czyli we Wszystkich Świętych, dzień poprzedzający oraz Dzień Zaduszny cmentarze w całym kraju będą zamknięte.

Premier: Wiele ze starszych ludzi, którzy by poszli na cmentarze, mogłoby tam po trzech tygodniach leżeć

- Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po trzech tygodniach leżeć – mówił premier.

Premier Morawiecki dodał, że tradycja jest mniej ważna niż życie i prosił by powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Zaapelował także do seniorów, których życie i zdrowie jest najbardziej zagrożone w czasie pandemii.

- Dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i bardzo mocnej dyspozycji, żeby wszyscy seniorzy, którzy mogą, pozostali w domu przez co najmniej najbliższe dwa tygodnie – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier mówił także o dyrektywnie dla administracji publicznej. Przez najbliższe dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia, wszyscy pracownicy, którzy nie muszą pracować stacjonarnie powinni wykonywać pracę zdalną. Zaapelował także do przedsiębiorców i dyrektorów firm, by tam gdzie jest to możliwe także zostawili pracowników na pracy zdalnej.

W styczniu będzie szczepionka na koronawirusa?

Szef rządu wspomniał także, że prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na koronawirusa już w styczniu dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują, czyli seniorów i służb medycznych. W późniejszych miesiącach – według premiera – ta szczepionka ma być dostępna szerzej. Podkreślił, że Polska wpłaciła kwotę do budżetu Unii Europejskiej, żeby zapewnić sobie równy dostęp do tej szczepionki.

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Centrum przesiadkowe

Pandemiczne zmiany w komunikacji miejskiej

Covid maska

Ponad 100 nowych przypadków COVID-19 w Chorzowie!

Szpital lozko

Chorzowski szpital szuka personelu do walki z...

Stop covid

Kolejny krok do pełnego lockdownu? Od soboty...

Zsmfoto

Chorzowski szpital miejski będzie leczył...

Stop covid

Od soboty cała Polska czerwoną strefą! Są nowe...

Chorzow urzad

Chorzowski Urząd Miasta tylko na telefon