Na ratunek drewnu w chorzowskim skansenie! Muzeum dostało środki na konserwację zabytków

Chorzowski skansen otrzymał dofinansowanie dofinansowanie na konserwacje pięciu dużych obiektów zabytkowych. Projekt pod nazwą „Na ratunek drewnu – konserwacja zabytkowych budynków” będzie realizowany przez dwa lata.

Skansen chorzow

Dofinansowanie dla Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie wynosi 140 tys. zł i pochodzi z programu wspierania działań muzealnych ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach dwuletniego projektu planowana jest konserwacja więźb dachowych i wymiana poszyć ze słomy na chałupie z Frydku i szopie na siano z Kobióra, a także przeprowadzenie fumigacji czyli zwalczania drewnojadów za pomocą substancji chemicznych oraz impregnacji w spichlerzu dworskim z Bujakowa, chałupie groniowej z Brennej i karczmie ze Świerczyńca.

— Wszystkie te obiekty stanowią cenny zbiór muzealiów kubaturowych, z których każdy ma swoją indywidualną historię osadzoną w konkretnym miejscu. Są one unikalnym świadectwem przeszłości, dlatego tak istotne jest zachowanie ich w jak najlepszym stanie – podkreśla dr Artur Madaliński, dyrektor chorzowskiego skansenu.

Projekt zakończy wystawa prezentująca prezentująca obiekty przed i po konserwacji, wraz z opisem podjętych działań oraz historią odrestaurowanych obiektów. Powstanie także film pokazujący poszczególne etapy konserwacji, a dokumentacja wszystkich poddanych renowacji obiektów zostanie zdigitalizowana.

W chorzowskim skansenie znajduje się blisko 80 obiektów prezentujących kulturę materialną regionu Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego.

fot. Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny"

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Park slaski elka

Wielkanoc 2021 w Parku Śląskim. Jakie atrakcje...

Pies spacer

Park Śląski z psem. Gdzie można wejść i z...

Park slaski

Poszukiwanie wiosny w Parku Śląskim. Spacery z...

Chorzow zoo pingwiny

Chorzów zoo: Od kwietnia 2021 r. nowe godziny...

Park slaski elka

Chorzów: Elka w Parku Śląskim zaprasza w...

Fest festival

FEST Festival 2021: Znamy pierwszych artystów,...

Bieg wiosenny

Bieg Wiosenny 2021: Ponad 1,5 tys. osób...