Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zostanie otwarte jeszcze w tym roku. Znamy dokładną datę

Festiwal Otwarcia obiektu zaplanowano na ostatni weekend listopada (26-28.11). W piątek odbędzie się konferencja prasowa i oficjalna gala, zaś drzwi muzeum dla zwiedzających otworzą się następnego dnia. Organizatorzy przygotują pełne spektrum atrakcji.

chorzowski.pl
Muzeum hutnictwa chorzow

Głównym punktem dla zwiedzających muzeum będzie wystawa stała „Królestwo żelaza”. Podzielona na dwie strefy – pracy i życia – ekspozycja przedstawi ciężar codzienności robotniczej hutników. O swoich wspomnieniach opowiedzą byli pracownicy i pracownice hut w wypowiedziach przygotowanych w ramach akcji „Mów mi huto”.

Najmłodsi zostaną oprowadzeni przez wyjątkowego przewodnika „Przetopka”, dobrego ducha muzeum, który doskonale wie o czym dzieciom opowiadać i ma dla nich przygotowaną unikatową trasę zwiedzania.

Gigantyczne młoty

Nie zabraknie licznych eksponatów, w tym masywnych urządzeń wykorzystywanych w pracy przez hutników. Goście muzeum poznają tajniki techniczne i funkcjonalność młotów hutniczych, walcarki czy prostownicy do szyn kolejowych. W specjalnie przygotowanej sali kinowej, na półokrągłym ekranie w jakości 5D, zobaczą jak wyglądało życie robotnicze, poczują klimat huty i jej śląską historię. Muzeum Hutnictwa, choć skupia się przede wszystkim na hutach Kościuszko oraz Batory, ma opowiadać o branży hutniczej jako całości, głęboko zakorzenionej w naszym regionie.

Pokazów, eksperymentów i warsztatów będzie bez liku, a wszystko to doprawione dźwiękami pracujących maszyn i hutniczej orkiestry dętej.

Na Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego

Muzeum Hutnictwa powstało w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie. Prace budowlane rozpoczęły się na początku 2019 roku, a koszt inwestycji wyniósł ponad 32 mln zł, z czego blisko połowa to dofinansowanie z funduszy unijnych. Muzeum ma być pierwszą tej skali instytucją w Polsce, która opowiadać będzie o historii hutnictwa żelaza. Przypomni też przemysłowe dziedzictwo Chorzowa, który powstał jako Königshütte, czyli Królewska Huta.

Placówka znalazła się jeszcze przed otwarciem na prestiżowym Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Jest to międzynarodowe stowarzyszenie, które tworzy największą w Europie sieć zabytków techniki dostosowanych do potrzeb turystyki i kultury. Chorzowska instytucja znalazła się w naprawdę elitarnym gronie tego typu atrakcji na Starym Kontynencie.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon