Muzeum Hutnictwa w Chorzowie będzie miało swoją radę

Chorzowskie Muzeum Hutnictwa działa już od dziewięciu miesięcy, a teraz będzie miało swoją radę. Projekt uchwały w sprawie jej powołania trafił do porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów. Kto wejdzie w skład Rady Muzeum Hutnictwa w Chorzowie?

Muzeum Hutnictwa

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zostało otwarte pod koniec listopada 2021 r. Placówka powstała w dawnej elektrowni Huty Królewskiej i jest to pierwsze w Polsce muzeum poświęconego w pełni historii hutnictwa żelaza i stali.

"Królestwo Żelaza" w Chorzowie

Jego zasadniczą częścią jest wystawa stała „Królestwo Żelaza”, na której można zobaczyć m.in. wielkie hutnicze maszyny, takie jak: zespół walcowniczy z 1874, młot mostowy Escheringa czy młot parowo-powietrzny Brinkmanna.

Zgodnie ze statutem muzeum przy placówce powinna działać Rada Muzeum. Projekt uchwały w sprawie jej powołania znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów, którą zaplanowano na 25 sierpnia 2022 r.

- Powołanie Rady Muzeum Hutnictwa to kolejny etap w procesie tworzenia tej instytucji, konieczny do jej prawidłowego i jak najbardziej efektywnego funkcjonowania. Zgodnie ze Statutem Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jego Rada ma liczyć pięciu członków – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Skład Rady Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Kto wejdzie w skład Rady Muzeum Hutnictwa w Chorzowie? W większości to osoby, które od lat zajmują się ochroną zabytków przemysłowych:

  • Zbigniew Pawlak – prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które prowadzi m.in. Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga
  • Piotr Gerber – założyciel i prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego, właściciel m.in. zabytkowej walcowni w Katowicach-Szopienicach
  • Bartłomiej Szewczyk – dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w którego skład wchodzą m.in. Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza
  • Karolina Muza-Adamiec – szefowa biura Odpowiedzialności Biznesu w ArcelorMittal Poland (hutnicza spółka współpracuje z muzeum)
  • Rafał Zaremba – dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów (jako przedstawiciel organizatora muzeum)

Rada Muzeum Hutnictwa w Chorzowie będzie działać „pro bono”. Za udział w jej pracach nie przysługuje wynagrodzenie.

AKTUALIZACJA, 25.08.2022:

Rada Miasta Chorzów przyjęła uchwałę w sprawie powołania Rady Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon