Muzeum do spółki z marszałkiem

Urząd Marszałkowski dołoży się do utrzymania Muzeum Powstań Śląskich. Władze Świętochłowic i województwa śląskiego podpisały list intencyjny w sprawie współprowadzenia tej niezwykle ważnej dla historii regionu instytucji.

Podpisanie listu intencyjnego

List został zaparafowany w środę, 5 lutego przez prezydenta Świętochłowic Daniela Begera oraz marszałka Jakuba Chełstowskiego i wicemarszałka Wojciecha Kałużę. To pierwszy krok do tego, aby placówka uzyskała stałe wsparcie województwa, które zapewni jej stabilizację i większe możliwości rozwoju. - Muzeum Powstań Śląskich to placówka o ponadregionalnym zasięgu, która utrwala wiedzę o wydarzeniach związanych z powstańczymi zrywami mieszkańców Śląska. To niezwykle istotne, szczególnie w kontekście trwających w regionie obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich - powiedział Jakub Chełstowski.

Daniel Beger wyjawił na Facebooku, że województwo ma pokrywać połowę kosztów funkcjonowania muzeum, które dziś wynoszą ok. 1,2 mln zł rocznie. Ponadto dawne ambulatorium szpitalne pełniące obecnie rolę magazynu zostanie zaadaptowane do funkcji ekspozycyjnej. W jego przestrzeniach mają zostać wyeksponowane m.in. zbiory muzeum miejskiego, które od ośmiu lat zalegają w kartonach.

- Dzisiejsze wydarzenie to kolejny dowód na doskonałą współpracę z władzami województwa, ale przede wszystkim duży krok w stronę rozwoju naszego miasta - zarówno pod względem kulturalnym, jak i infrastrukturalnym - napisał na Facebooku prezydent Daniel Beger.

Po podpisaniu listu intencyjnego kolejnym krokiem ma być zawarcie umowy pomiędzy miastem a województwem. Zostaną w niej określone szczegółowe zasady współprowadzenia i współfinansowania muzeum.

Muzeum Powstań Śląskich zajmuje się ochroną dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego związanych z historią Powstań Śląskich oraz miasta Świętochłowice. Choć placówka mieści się w zabytkowym budynku wzniesionym w 1907 roku w stylu neogotyckim, to prowadzi działalność w sposób nowoczesny, w zgodzie z bieżącymi trendami. Muzeum prezentuje zarówno oryginalne eksponaty, jak i repliki i reprodukcje, które pozwalają lepiej zrozumieć realia Górnego Śląska na początku XX wieku. Ekspozycje posiadają bogatą scenografię i wykorzystują techniki multimedialne, by w atrakcyjny i ciekawy sposób przedstawiać dzieje Powstań Śląskich.

https://www.youtube.com/watch?v=Hkl0Izk86IQ

W ubiegłym roku świętochłowickie muzeum odwiedził prezydent RP Andrzej Duda, natomiast w ostatnią sobotę próg gmachu przy ul. Polaka 1 przekroczył premier Mateusz Morawiecki. - Bez Powstań Śląskich nie byłoby II RP w kształcie, który znamy z historii, a Polska miałaby dziś inne granice - powiedział podczas wizyty w Świętochłowicach, Mateusz Morawiecki. Podczas wizyty prezesa Rady Ministrów marszałek Jakub Chełstowski zapewnił, że województwo śląskie dołoży starań, aby rozbudować Muzeum Powstań Śląskich.

fot. Facebook / Daniel Beger - prezydent Świętochłowic

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon