Monachium 1972. Wystawa na Stadionie Śląskim

Plakaty promujące igrzyska olimpijskie, pamiątkowe medale, olimpijska maskotka czy oficjalny strój polskiej łuczniczki. Wszystko to i o wiele więcej będzie można obejrzeć na wystawie „Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” – od 20 lipca 2022 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Monachium 72 wystawa na Stadionie Śląskim

Pół wieku temu odbyły się XX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Monachium. Igrzyska, które na świecie zapamiętano z powodu terrorystycznego ataku, którego dokonała palestyńska organizacja „Czarny Wrzesień”. Jako zakładników wzięli 11 członków izraelskiej drużyny olimpijskiej. Zabili wszystkich oraz niemieckiego policjanta.

Sukcesy polskich sportowców na wystawie w Chorzowie

Polscy kibice zapamiętali także sukcesy biało-czerwonych. Złoty medal drużyny Kazimierza Górskiego, Witolda Woydy i Władysława Komara, srebro Ireny Szydłowskiej czy brąz Ireny Szewińskiej. W sumie było aż 21 medali, w tym 8 złotych. Nigdy wcześniej, ani później w jednym roku biało-czerwoni zawodnicy nie wywalczyli aż tylu złotych krążków olimpijskich.

Piękne karty tej sportowej historii będzie można sobie przypomnień na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Na wystawie zostaną zaprezentowane plakaty olimpijskie Monachium ‘72 ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz olimpijskie pamiątki z Muzeum Sportu i Turystyki.

Plakaty, które będzie można oglądać w Kotle Czarownic powstały z inicjatywy Otla Aichera, odpowiedzialnego za oprawę graficzną igrzysk. Ten niemiecki grafik zwrócił się do wybitnych twórców z apelem o przygotowanie plakatów na zbliżające się igrzyska olimpijskie. Miały one nawiązywać do idei olimpizmu, sportu czy ogólnie pojmowanej kultury fizycznej.

- Na apel pozytywnie odpowiedziało 28 artystów z całego świata. Wśród nich takie artystyczne tuzy, jak: David Hockney, Oscar Kokoschka, Victor Vasarely czy Jan Lenica. Na początku wydrukowano po 200 plakatów każdego z 28 autorów w ramach ekskluzywnej, limitowanej edycji. Wykonano je w technice sitodruku, a każdy plakat był własnoręcznie sygnowany przez twórcę – przypominają twórcy wystawy.

Olimpijskie pamiątki na Stadionie Śląskim

Pierwsza edycja wszystkich plakatów została zrealizowana w latach 1970–1972. To z niej pochodzi 21 oryginalnych plakatów, które będzie można zobaczyć na wystawie. Uzupełnieniem ekspozycji będzie „tytułowy” plakat monachijskiej olimpiady autorstwa Otla Aichera, jeden z serii plakatów oficjalnych promujących poszczególne konkurencje oraz plansze z tekstem i ilustracjami.

Wystawę uzupełnią eksponaty ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. To m.in.: oficjalny strój łuczniczki Ireny Szydłowskiej, pierwsza oficjalna maskotka igrzysk – sympatyczny jamnik Waldi, medale pamiątkowe, odznaki i proporczyki, a także kufel do piwa czy oryginalna popielniczka.

Harmonogram zwiedzania Stadionu Śląskiego

Godziny zwiedzania od poniedziałku do piątku:

  • Trasa krótka: 9.00, 14.00, 16.30
  • Trasa długa: 10.00, 12.00, 15.00

Godziny zwiedzania w soboty i niedziele:

  • Trasa krótka: 11.30, 13.30, 15.30, 17.30
  • Trasa długa: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00

Punkt widokowy:

  • od poniedziałku do piątku: od 7.00 do zmierzchu
  • soboty i niedziele: od 9.00 do zmierzchu

Bilety na zwiedzanie można kupić na stronie: https://stadionslaski.pl/zwied...

Tylko w terminie otwarcia wystawy można zwiedzić salę muzealną w ramach trasy krótkiej.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon