Monachium 1972. Wystawa na Stadionie Śląskim

Plakaty promujące igrzyska olimpijskie, pamiątkowe medale, olimpijska maskotka czy oficjalny strój polskiej łuczniczki. Wszystko to i o wiele więcej będzie można obejrzeć na wystawie „Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” – od 20 lipca 2022 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Monachium 72 wystawa na Stadionie Śląskim

Pół wieku temu odbyły się XX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Monachium. Igrzyska, które na świecie zapamiętano z powodu terrorystycznego ataku, którego dokonała palestyńska organizacja „Czarny Wrzesień”. Jako zakładników wzięli 11 członków izraelskiej drużyny olimpijskiej. Zabili wszystkich oraz niemieckiego policjanta.

Sukcesy polskich sportowców na wystawie w Chorzowie

Polscy kibice zapamiętali także sukcesy biało-czerwonych. Złoty medal drużyny Kazimierza Górskiego, Witolda Woydy i Władysława Komara, srebro Ireny Szydłowskiej czy brąz Ireny Szewińskiej. W sumie było aż 21 medali, w tym 8 złotych. Nigdy wcześniej, ani później w jednym roku biało-czerwoni zawodnicy nie wywalczyli aż tylu złotych krążków olimpijskich.

Piękne karty tej sportowej historii będzie można sobie przypomnień na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Na wystawie zostaną zaprezentowane plakaty olimpijskie Monachium ‘72 ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz olimpijskie pamiątki z Muzeum Sportu i Turystyki.

Plakaty, które będzie można oglądać w Kotle Czarownic powstały z inicjatywy Otla Aichera, odpowiedzialnego za oprawę graficzną igrzysk. Ten niemiecki grafik zwrócił się do wybitnych twórców z apelem o przygotowanie plakatów na zbliżające się igrzyska olimpijskie. Miały one nawiązywać do idei olimpizmu, sportu czy ogólnie pojmowanej kultury fizycznej.

- Na apel pozytywnie odpowiedziało 28 artystów z całego świata. Wśród nich takie artystyczne tuzy, jak: David Hockney, Oscar Kokoschka, Victor Vasarely czy Jan Lenica. Na początku wydrukowano po 200 plakatów każdego z 28 autorów w ramach ekskluzywnej, limitowanej edycji. Wykonano je w technice sitodruku, a każdy plakat był własnoręcznie sygnowany przez twórcę – przypominają twórcy wystawy.

Olimpijskie pamiątki na Stadionie Śląskim

Pierwsza edycja wszystkich plakatów została zrealizowana w latach 1970–1972. To z niej pochodzi 21 oryginalnych plakatów, które będzie można zobaczyć na wystawie. Uzupełnieniem ekspozycji będzie „tytułowy” plakat monachijskiej olimpiady autorstwa Otla Aichera, jeden z serii plakatów oficjalnych promujących poszczególne konkurencje oraz plansze z tekstem i ilustracjami.

Wystawę uzupełnią eksponaty ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. To m.in.: oficjalny strój łuczniczki Ireny Szydłowskiej, pierwsza oficjalna maskotka igrzysk – sympatyczny jamnik Waldi, medale pamiątkowe, odznaki i proporczyki, a także kufel do piwa czy oryginalna popielniczka.

Harmonogram zwiedzania Stadionu Śląskiego

Godziny zwiedzania od poniedziałku do piątku:

  • Trasa krótka: 9.00, 14.00, 16.30
  • Trasa długa: 10.00, 12.00, 15.00

Godziny zwiedzania w soboty i niedziele:

  • Trasa krótka: 11.30, 13.30, 15.30, 17.30
  • Trasa długa: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00

Punkt widokowy:

  • od poniedziałku do piątku: od 7.00 do zmierzchu
  • soboty i niedziele: od 9.00 do zmierzchu

Bilety na zwiedzanie można kupić na stronie: https://stadionslaski.pl/zwied...

Tylko w terminie otwarcia wystawy można zwiedzić salę muzealną w ramach trasy krótkiej.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Igrzyska Rodzinne Stadion Śląski

Rodzinne Igrzyska na Stadionie Śląskim

Anita Włodarczyk na Stadionie Śląskim

Anita Włodarczyk zaskoczyła zwiedzających Stadion Śląski!

Stadion slaski

Zwiedzanie Stadionu Śląskiego znów dostępne....

Dream Jump na Stadionie Śląskim

Skoki z dachu Stadionu Śląskiego. Kolejny sezon Dream Jump

Stadion Śląski

Na Stadionie Śląskim powstanie zadaszone boisko i korty

Anita Włodarczyk Stadion Śląski

Złote medale Anity Włodarczyk na Stadionie Śląskim

Stadion Śląski Silesia Beach

Stadion Śląski zaprasza na plażę