Mogło być lepiej - Chorzów 47. na 65 miejsc w Rankingu Samorządów

„Rzeczpospolita” opublikowała kolejny ranking samorządów. W swojej kategorii naszemu miastu poszło lepiej niż rok temu, choć dalej jesteśmy w tyle stawki.

Computer

Ranking podzielony został na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko wiejskie, gminy wiejskie. Chorzów i 64 inne miasta są klasyfikowane w tej pierwszej. W tym roku nasz samorząd zajął dopiero 47 miejsce. Trudno członków kapituły posądzać o zaangażowanie polityczne, które przeszkadzałoby prezydentowi Andrzejowi Kotali w zdobyciu dobrego wyniku. Przewodniczącym kapituły jest absolwent „Słowaka” i wieloletni działacz Platformy Obywatelskiej prof. Jerzy Buzek. Na łamach Rzeczpospolitej wyjaśnił co oceniający biorą pod uwagę przy klasyfikowaniu samorządów.

- Pod uwagę bierzemy szereg wskaźników, pochodzących z ogólnie dostępnych baz danych oraz odpowiedzi samorządów udzielonych w e-ankiecie. Dotyczą one ich działań w kluczowych obszarach, które przesądzają o trwałym, zrównoważonym rozwoju lokalnej wspólnoty - powiedział przewodniczący kapituły.

Chociaż w zeszłym roku było gorzej (52 miejsce) to trudno mówić o polepszającej się ocenie Chorzowa. W 2016 i 2017 roku miasto plasowało się w środku stawki i zajmowało kolejno 36. i 37. miejsce. Na ostateczną ocenę wpływa około 50 wskaźników podzielonych na cztery kategorie: trwałość ekonomiczno-finansowa (maks. 30 punktów), trwałość społeczna (maks. 34 punktów), trwałość środowiskowa (maks. 28 punktów), a także jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami (maks. 10 punktów).

Chorzowska pięta Achillesa

W regionie najlepiej oceniony został Rybnik (46.95 pkt), od którego w skali kraju lepszy był jedynie Sopot (49 punktów na 102 możliwe). Dla Chorzowa piętą Achillesa okazała się „Jakość zarządzania i współpraca”. Nasz samorząd uzyskał zaledwie 1 punkt z 10. możliwych w tej kategorii. Miasto zostało także niezbyt dobrze ocenione w aspekcie m.in.: gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej oraz redukcji emisji spalin i smogu. Samorząd otrzymał tylko 4.70 pkt z 28. które mógł zdobyć.

Nieco lepiej oceniono Chorzów pod względem trwałości ekonomiczno-finansowej (8.02 pkt) związanej ze zdolnością do zwiększania dochodów i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywnością zarządzania pieniędzmi oraz z budową potencjału rozwojowego. Samorząd najwięcej punktów (10.87 pkt) zdobył w kategorii „trwałość społeczna”. Dotyczy ona budowy społeczeństwa obywatelskiego i wszystkiego z czym ono się wiąże (np. dbanie o kulturę, odpowiednie wydatki na sport, żłobki, współpraca z organizacjami pozarządowymi).

Jak wypadli sąsiedzi?

Tuż za Chorzowem w rankingu Rzeczpospolitej uplasował się Bytom (48 ), a na dalszych miejscach znajdziemy również Świętochłowice (59). Wyżej znalazły się takie miasta jak: Katowice (17), Siemianowice Śląskie (46) i Ruda Śląska (26). Na ostatnim miejscu zarazem w kraju i w regionie uplasowały się Mysłowice z 17.33 pkt.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon