Mogło być lepiej - Chorzów 47. na 65 miejsc w Rankingu Samorządów

„Rzeczpospolita” opublikowała kolejny ranking samorządów. W swojej kategorii naszemu miastu poszło lepiej niż rok temu, choć dalej jesteśmy w tyle stawki.

Computer

Ranking podzielony został na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko wiejskie, gminy wiejskie. Chorzów i 64 inne miasta są klasyfikowane w tej pierwszej. W tym roku nasz samorząd zajął dopiero 47 miejsce. Trudno członków kapituły posądzać o zaangażowanie polityczne, które przeszkadzałoby prezydentowi Andrzejowi Kotali w zdobyciu dobrego wyniku. Przewodniczącym kapituły jest absolwent „Słowaka” i wieloletni działacz Platformy Obywatelskiej prof. Jerzy Buzek. Na łamach Rzeczpospolitej wyjaśnił co oceniający biorą pod uwagę przy klasyfikowaniu samorządów.

- Pod uwagę bierzemy szereg wskaźników, pochodzących z ogólnie dostępnych baz danych oraz odpowiedzi samorządów udzielonych w e-ankiecie. Dotyczą one ich działań w kluczowych obszarach, które przesądzają o trwałym, zrównoważonym rozwoju lokalnej wspólnoty - powiedział przewodniczący kapituły.

Chociaż w zeszłym roku było gorzej (52 miejsce) to trudno mówić o polepszającej się ocenie Chorzowa. W 2016 i 2017 roku miasto plasowało się w środku stawki i zajmowało kolejno 36. i 37. miejsce. Na ostateczną ocenę wpływa około 50 wskaźników podzielonych na cztery kategorie: trwałość ekonomiczno-finansowa (maks. 30 punktów), trwałość społeczna (maks. 34 punktów), trwałość środowiskowa (maks. 28 punktów), a także jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami (maks. 10 punktów).

Chorzowska pięta Achillesa

W regionie najlepiej oceniony został Rybnik (46.95 pkt), od którego w skali kraju lepszy był jedynie Sopot (49 punktów na 102 możliwe). Dla Chorzowa piętą Achillesa okazała się „Jakość zarządzania i współpraca”. Nasz samorząd uzyskał zaledwie 1 punkt z 10. możliwych w tej kategorii. Miasto zostało także niezbyt dobrze ocenione w aspekcie m.in.: gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej oraz redukcji emisji spalin i smogu. Samorząd otrzymał tylko 4.70 pkt z 28. które mógł zdobyć.

Nieco lepiej oceniono Chorzów pod względem trwałości ekonomiczno-finansowej (8.02 pkt) związanej ze zdolnością do zwiększania dochodów i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywnością zarządzania pieniędzmi oraz z budową potencjału rozwojowego. Samorząd najwięcej punktów (10.87 pkt) zdobył w kategorii „trwałość społeczna”. Dotyczy ona budowy społeczeństwa obywatelskiego i wszystkiego z czym ono się wiąże (np. dbanie o kulturę, odpowiednie wydatki na sport, żłobki, współpraca z organizacjami pozarządowymi).

Jak wypadli sąsiedzi?

Tuż za Chorzowem w rankingu Rzeczpospolitej uplasował się Bytom (48 ), a na dalszych miejscach znajdziemy również Świętochłowice (59). Wyżej znalazły się takie miasta jak: Katowice (17), Siemianowice Śląskie (46) i Ruda Śląska (26). Na ostatnim miejscu zarazem w kraju i w regionie uplasowały się Mysłowice z 17.33 pkt.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kotala radio

Nic nie jest dane na zawsze – prezydent Andrzej...

Andrzej Kotala

Prezydent Andrzej Kotala chory na COVID-19

Andrzej Kotala

Andrzej Kotala wśród najwięcej dorabiających prezydentów!

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda będzie wizytował woj. śląskie

Urzadmarszal

Za co odpowiada marszałek województwa? Możesz...

Wystapienie grzegorza tobiszowskiego

Jak powstrzymać kryzys gospodarczy? Tobiszowski...

Ring zawodnicy

Gdzie dwóch się bije tam PiS korzysta