Mieszkania Chorzów — co zachęca do zamieszkania?

Śląskie miasta, choć z pozoru wydają się podobne, to jednak każde z nich wyróżnia się czymś, co przyciąga kolejnych nowych mieszkańców. Jedną z miejscowości konurbacji górnośląskiej jest Chorzów. Mimo iż nie tak znany jak Katowice czy Gliwice, to jednak pełen innowacji i modernizacji, dzięki którym ciągle się rozwija. Co trzeba wiedzieć o Chorzowie? Czy warto tu zamieszkać? Sprawdźmy.

Mieszkania na sprzedaz chorzow widok z lotu ptaka na park slaski

Mieszkania w Chorzowie — jakie atrakcje oferuje miasto?

Choć Chorzów jest jednym z najmniejszych pod względem powierzchni na terenie Górnego Śląska, a jego liczba ludności jest blisko trzy razy mniejsza niż Katowic, to nie brakuje tu ciekawych miejsc, w których można spędzić wolne chwile.

Najbardziej znaną i lubianą atrakcją jest z pewnością Park Śląski, jeden z największych miejskich zieleńców w Europie. Zdecydowanie jest tu co robić, bo park to nie tylko rozległa zieleń. Na jego terenie znajduje się Śląski Ogród Zoologiczny, w którym żyje ponad 2,5 tys. różnych zwierząt.

Z rodziną lub znajomymi można też wybrać się do Śląskiego Wesołego Miasteczka Legendia z licznymi atrakcjami, także tymi wodnymi lub odwiedzić Planetarium Śląskie, które działa już od 1955 roku. To największy i najstarszy tego typu obiekt w Polsce – znajduje się tu obserwatorium astronomiczne, stacja klimatologiczna i sejsmologiczna, a także wielki zegar słoneczny.

Nie można nie wspomnieć również o Stadionie Śląskim, byłym stadionie reprezentacji Polski, który pomieści na trybunach niemal 55 tys. widzów — regularnie organizowane są tu polskie, jak i zagraniczne koncerty, inne wydarzenia kulturalne oraz zawody lekkoatletyczne i żużlowe.

Miłośnicy historii mogą wybrać się też do Górnośląskiego Parku Etnograficznego – to skansen prezentujący blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej.

Mieszkania w Chorzowie — jak prezentuje się tamtejszy rynek pracy?

Historia Chorzowa od XVIII wieku była ściśle związana z rozwojem górnictwa i hutnictwa, ale nie tylko, bo na terenie miasta funkcjonował i nadal funkcjonuje przemysł chemiczny i energetyczny. W trakcie przemian gospodarczych zamknięto lub ograniczono zakres działania wielu chorzowskich kopalni i hut stali, jednak do dziś działają, np. Zakłady Azotowe, Elektrownia ELCHO Chorzów czy Alstom Konstal.

Obecnie tę poprzemysłową lukę wypełniają małe i średnie przedsiębiorstwa, głównie o profilu handlowo-usługowym, pracę można znaleźć m.in. w branży:

  • motoryzacyjnej,
  • bankowej,
  • budowlanej,
  • logistycznej,
  • IT.

Z danych GUS za styczeń 2024 roku wynika, że stopa bezrobocia w Chorzowie wynosi 3,6% — powiat ma bezrobocie niższe niż średnia dla całego województwa śląskiego, a najnowsze dane wskazują też, że sytuacja w mieście jest lepsza niż średnia w kraju.

Mieszkania w Chorzowie — sprawna komunikacja

A jeśli nie praca w Chorzowie, to może w innych, pobliskich miastach? Z tym nie będzie problemu, bo dojazd do okolicznych miejscowości jest sprawny i nie zajmuje wiele czasu. Ogromnym plusem jest to, że odległości między miastami aglomeracji są nieduże, a one same są połączone siecią wygodnych i nowoczesnych dróg. Przez Chorzów przebiega Drogowa Trasa Średnicowa, droga krajowa nr 79 i autostrada A4, które bardzo ułatwiają podróżowanie i umożliwiają szybki dojazd do pracy poza miastem. Warto też dodać, że na terenie Chorzowa działa kilka dworców kolejowych oraz liczne linie komunikacji miejskiej, a port lotniczy Katowice-Pyrzowice znajduje się w odległości zaledwie 27 km.

Mieszkania Chorzów – gdzie szukać nieruchomości?

Dogodne położenie miasta oraz mniejsze niż np. w Katowicach ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości szukają tu zarówno osoby prywatne, jak i inwestorzy. Choć Chorzów nie jest dużym ośrodkiem i jego niewielka powierzchnia oraz mniejszy budżet powodują trochę wolniejszy proces budowy nowych budynków, dróg czy innych udogodnień, to nie znaczy, że nie powstają tu atrakcyjne inwestycje i dobre jakościowo mieszkania. Chorzów i jego baza nieruchomości nie jest tak rozbudowana, jak w największych miastach Polski, dlatego nie warto zwlekać z decyzją o zakupie lokalu, jeśli znajdzie się ten wymarzony. Duży wybór mieszkań w świetnej lokalizacji i z eco udogodnieniami ma swojej ofercie Grupa Murapol. Ten znany deweloper realizuje przy ul. Odległej swój pierwszy projekt na terenie miasta — Murapol Osiedle Wolka.

- Nasza inwestycja powstaje w niezwykle atrakcyjnym miejscu – przy najważniejszej arterii w centrum miasta, tętniącej życiem Wolce, która prowadzi w zaledwie 5 minut do nowego rynku w Chorzowie. Działa tu mnóstwo lokali handlowo-usługowych, sklepówczy restauracji. Choć osiedle usytuowane jest w zielonej i zacisznej części miasta, to równocześnie nieopodal przebiega Drogowa Trasa Średnicowa łącząca miasto z najważniejszymi miejscowościami konurbacji górnośląskiej, dzięki czemu np. do centrum Katowic można dojechać już w 10 minut samochodem. Miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu mogą wybrać się na spacer do Parku Róż, zlokalizowanego zaledwie 1,8 km od inwestycji, a wielbiciele rodzinnej rozrywki dojadą do Śląskiego Wesołego Miasteczka Legendia już w 10 minut autem – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

W ramach nowego projektu deweloper oferuje 1-, 2-, 3- lub 4-pokojowe mieszkania, które będą idealną opcją zarówno dla singli, par, jak i seniorów. Lokale na piętrach posiadać będą nawet dwa przestronne balkony, a te na parterze tarasy z ogródkami o powierzchni nawet 85 m2. Przyszłym mieszkańcom do gustu przypadnie też wysoki standard wykończenia części wspólnych w obiektach.

Na terenie osiedla Grupa Murapol zaprojektowała ponad 200 miejsc postojowych zewnętrznych oraz plac zabaw wraz ze strefą rekreacyjną, a także stację ładowania pojazdów elektrycznych. Kolejne cenne udogodnienia, jakie znajdują się w inwestycji to filtry antysmogowe w nawiewnikach okiennych oraz opcja korzystania z technologii smart home w mieszkaniach.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon