Mieszkańcy Chorzowa kąpią się w tężni solankowej? Potrzebny jest regulamin

Postawiona z dużym opóźnieniem tężnia solankowa działa w Chorzowie już od blisko pół roku, ale teraz będzie miała swój regulamin. Władze miasta przekonują, że to konieczne, bo niektórzy mieszkańcy się w niej kąpią.

Teznia chorzow

Budowa tężni solankowej na Placu Hutników w Chorzowie ruszyła pod koniec 2018 r. i miała być gotowa do końca września 2019 r. Prace jednak znacznie się opóźniły i dopiero na początku czerwca tego roku została oddana do użytku. Choć zasady korzystania z tężni i jej przeznaczenie powinno być jasne, to jak się okazuje jednak nie dla wszystkich. Chorzowscy radni przyjęli więc odpowiedni regulamin.

Mieszkańcy Chorzowa nie wiedzą jak korzystać z tężni solankowej?

- Niektórzy mieszkańcy kąpią się w tężni. Trzeba to uporządkować i stąd regulamin mówił na sesji Rady Miasta Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Poza zakazem kąpieli w tężni regulamin mówi też m.in. o tym, że: nie wolno nabierać i wylewać solanki, ani też jej pić, zabrania się wprowadzania zwierząt do niecki tężni, wchodzenia do niecki i na jej obrzeże, wspinania się na elementy konstrukcyjne, a nawet biegania wokół tężni.

Budowa tężni w Chorzowie kosztowała 5 mln zł

Chorzowska tężnia kosztowała 5 mln zł, a zakres inwestycji obejmował także rewitalizację skweru na Placu Hutników.

- Stworzono promenadę i drogę rowerową, a także zamontowano widowiskowe oświetlenie i kurtynę wodną. Są też nowe ławeczki, kosze na śmieci i dużo zieleni – wyliczał w czerwcu wiceprezydent Michalik.

Władze miasta od początku podkreślały, że tężnia solankowa w Chorzowie to nawiązanie do historii. W latach 1815 – 1850, przed gwałtownym rozwojem przemysłu, ówczesna Królewska Huta (Königshütte) była uzdrowiskiem. Żelazowo-siarczanowe wody lecznicze wydobywano z szybu kopalni „Król”. Pamiątką po tym okresie w historii miasta jest ulica Starego Zdroju.

Wątpliwości budzi jednak lokalizacja tężni. Stanęła bowiem tuż obok chorzowskiej estakady i jednej z najbardziej ruchliwych dróg w regionie, czyli DK 79. Sens jej budowy na Placu Hutników negował nawet wykonawca tężni. Jak czytamy w uchwalonym przez radnych regulaminie „tężnia stanowi element architektury i podnosi walory estetyczne miasta”, to przy spalinach z ruchliwej ulicy jej właściwości zdrowotne są wątpliwe.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów targowa

Aparthotel i mieszkania przy Parku Śląskim?...

Piwo

Zwolnienie z opłaty koncesyjnej w Chorzowie....

Smieci chorzow

Znowu Alba! Rozstrzygnięto przetarg na odbiór...

Park slaski osiedle

Wojewoda zablokuje budowę osiedla przy Parku...

UM Chorzow

Chorzowscy radni apelują do premiera

Urzad miasta chorzow

Budżet Chorzowa na 2021 r. uchwalony

Chorzow smieci

Nowe stawki za odbiór odpadów w Chorzowie