Miasto kupuje kolejne akcje Ruchu Chorzów. Warte są 900 tys. zł, ale na tym nie koniec

Chorzów obejmuje kolejne akcje Ruchu Chorzów. Akt notarialny w tej sprawie podpisali zastępca prezydenta miasta Marcin Michalik i prezes klubu Seweryn Siemianowski. Pakiet wart jest 900 tys. złotych, ale na tym nie skończy się wsparcie dla Niebieskich.

fot. FB/Miasto Chorzów
Marcin Michalik i Seweryn Siemianowski

Wsparcie dla Ruchu Chorzów zostało zapisane w budżecie miasta na 2022 rok. Za kolejne akcje „niebieskiej spółki”, które obejmie Chorzów na konto klubu wpłynie 900 tys. złotych. To dopiero pierwsza rata. Kolejny zakup planowany jest w sierpniu, a w sumie miasto w tym roku przeznaczy na akcje spółki 1,8 mln zł.

Zwroty akcji w sprawie pieniędzy dla Ruchu Chorzów

Przypomnijmy, że w sprawie tego wsparcia z miejskiej kasy dla klubu z Cichej było kilka zwrotów akcji. Pierwotnie w projekcie budżetu Chorzowa na 2022 r. nie przewidziano żadnych środków dla Ruchu Chorzów. Przed budżetową sesją wprowadzono jednak autopoprawkę, która zakładała przeznaczenie 1,8 mln zł na zakup akcji.

W ostatniej chwili została ona jednak wycofana, bo radni poczuli się zlekceważeni przez prezesa Ruchu Chorzów, Seweryna Siemianowskiego, który nie przyszedł na tę sesję. Władze klubu były zaskoczone taką decyzję i twierdziły, że nie było zaproszenia. Co innego twierdziło miasto.

Sprawa pieniędzy na zakup akcji wróciła na kolejnej sesji, ale taki punkt do porządku obrad wprowadzono w ostatniej chwili. Uzależniono to od obecności prezesa Ruchu Chorzów i pogłębionej informacji o sytuacji w klubie.

Seweryn Siemianowski wziął udział w styczniowej sesji, podczas której mówił m.in. o dotychczasowej współpracy miasta z klubem. Zaznaczał też, że bez wsparcia miasta oraz kibiców klub nie może istnieć. Po wystąpieniu prezesa klubu i blisko dwugodzinnej dyskusji zgłoszono poprawkę do budżetu, zgodnie z którą przesunięto 1,8 mln na zakup akcji Ruchu Chorzów. Głosowało 25 radnych – wszyscy byli za.

Miasto jest największym udziałowcem Ruchu Chorzów

Miasto jest obecnie największym udziałowcem Ruchu Chorzów, ale nie większościowym. Samorząd Chorzowa jest w posiadaniu blisko 30% procent akcji klubu. Duże pakiety mają również Aleksander Kurczyk i Zdzisław Bik.

Ruch Chorzów stadion

Może Cię zainteresować:

Długa dyskusja o Ruchu Chorzów na sesji Rady Miasta. Czy klub dostanie pieniądze z kasy miasta?

Autor: Maciej Poloczek

27/01/2022

Ruch Chorzów

Może Cię zainteresować:

Co z długami Ruchu Chorzów? Będzie nowy układ z wierzycielami klubu!

Autor: Maciej Poloczek

10/02/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon