Miasto chce oddać zabytkowy Pawilon C-G. Park Śląski nie jest zainteresowany samym budynkiem

Zabytkowy Pawilon C-G i cały teren dawnego Ośrodka Postępu Technicznego to obraz nędzy i rozpaczy. Dach jest w tak fatalnym stanie, że naprawa jego poszycia nie jest możliwa. Urząd Miasta Chorzów chciałby przekazać obiekt samorządowi województwa, ale Park Śląski - spółka podległa marszałkowi - nie jest zainteresowany samym budynkiem.

Patryk Osadnik
OPT

Pawilon C-G to pozostałość dawnego Ośrodka Postępu Technicznego, który niegdyś był on świadectwem ambitnie rozwijającego się Górnego Śląska i architektonicznym poligonem doświadczalnym. Dziś to tylko obraz nędzy i rozpaczy na obrzeżach Parku Śląskiego. W 2017 roku większość charakterystycznych budynków wyburzono. Pawilon C-G ocalał i dwa lata później został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Naprawa poszycia dachu nie jest możliwa

Jak niedawno informowaliśmy, Pawilon C-G jest w fatalnym stanie. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach zobligował Urząd Miasta Chorzów do przeprowadzenia ekspertyzy stanu technicznego dachu Pawilonu C-G. Kosztowała ona prawie 60 tys. złotych, a wyniki są jednoznaczne - poszycia nie da się uratować.

- Widoczne jest wiele uszkodzeń mechanicznych wynikających z zalegania ciężkiego zlodowaciałego śniegu, wody opadowej itd. Wilgoć spowodowała przegnicie wszystkich warstw, co skutkowała w dłuższym okresie przedziurawienie poszycia i zwiększenie degradacji (…) Obróbki blacharskie są skorodowane i zniszczone. Ilość powstałych uszkodzeń, ich intensywność oraz rodzaj użytych materiałów powodują, że ich naprawa jest niemożliwa - czytamy w ekspertyzie.

Autorzy dokumentu wskazują, że należy usunąć wszystkie warstwy dotychczasowego poszycia Pawilonu C-G i wykonać je na nowo.

Zlecona została dodatkowa ekspertyza. Opracowano również sposób doraźnego zabezpieczenia obiektu, które ma kosztować około 335 tys. złotych. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku lub w pierwszym kwartale przyszłego.

OPT

Może Cię zainteresować:

Słynny kosmiczny pawilon w Chorzowie jest zabytkiem i tak gnije sobie od lat. Dach do wymiany

Autor: Patryk Osadnik

15/11/2022

Park Śląski nie jest zainteresowany Pawilonem C-G

Zapytaliśmy Urząd Miasta Chorzów o dalsze plany i działania związane z przyszłością Pawilonu C-G.

- Miasto wystosowało zapytanie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w sprawie ewentualnego przejęcia nieruchomości. Na chwilę obecną nie zostały podjęte decyzje w tej sprawie - poinformował Tomasz Breguła, rzecznik Urzędu Miasta Chorzów..

Sprawa ma być analizowana zarówno przez samorząd województwa, jak i Park Śląski - spółkę podlegającą marszałkowi. W związku z tym przesłaliśmy do rzeczniczki Parku Śląskiego Anety Miler następujące pytania:

  • Czy Park Śląski jest w ogóle zainteresowany przejęciem Pawilonu C-G?
  • Jeśli tak, to czy jest jakiś plan na jego zagospodarowanie?
  • Na jakim etapie są rozmowy (o ile w ogóle się toczą)?

Otrzymaliśmy krótką odpowiedź: "Park Śląski nie jest zainteresowany przejęciem wyłącznie Pawilonu C-G".

Zainteresowało nas słowo "wyłącznie", więc dopytaliśmy, czy w grę wchodzą inne scenariusze.

- Park Śląski stoi na stanowisku, że dla zachowania integralności obszarów "parkowych", przede wszystkim tereny OPT o takim charakterze winny być rozpatrywane jako tereny, którymi Park Śląski zgodnie z funkcją może zarządzać - wyjaśniła Aneta Miler.

W kuluarach mówi się za to o tym, że szansą dla Pawilonu C-G mógłby być prywatny inwestor. Od kilku lat deweloperzy próbują wybudować osiedla na terenie dawnego Ośrodka Postępu Technicznego. Nie zanosi się jednak na to, aby któryś z nich chciał zająć się także zabytkowym budynkiem.

OPT

Może Cię zainteresować:

Pięć lat temu wyburzono unikatowe budynki OPT. Został tylko Pawilon C-G i to w opłakanym stanie

Autor: Patryk Osadnik

12/11/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon