Miasta dla młodych?

Fundacja Schumana opublikowała „Ranking Europolis. Miasta dla młodych”, w którym zbadano atrakcyjność 66 polskich miast na prawach powiatu dla ich najmłodszych mieszkańców.

Mlodzi ludzie na tle zachodu slonca

Okazuje się, że najbardziej optymalnym dla młodych ludzi miejscem w Polsce jest stolica kraju. O zwycięstwie przesądziła jej silna gospodarka, wysokie zarobki i niski odsetek młodych bezrobotnych. Co ciekawe, drugie miejsce na podium zajął Rzeszów, doceniany za wysokiej jakości edukację, a trzecia lokata przypadła Katowicom. Stolicę województwa śląskiego doceniono w kategorii zdrowie i opieka, a miasto to zdobyło prawie 80 punktów na 100 możliwych. Jak wyjaśniają przedstawiciele Fundacji Schumana, Katowice dysponują drugimi największymi w kraju kadrami lekarskimi (100 lekarzy na 10 tysięcy mieszkańców).

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Gdańsk (4), Kraków (5), Wrocław (6), Opole (7), Poznań (8), Sopot (9) i Łódź (10).

Chorzów uplasował się na 21 miejscu. Nie jest to czołówka, ale innym śląskim miastom poszło znacznie gorzej. Stawkę zamykają, m.in.: Świętochłowice (60), Ruda Śląska (63), Mysłowice (65) oraz Bytom (66).

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon