Masz psa? Sprawdź nowe przepisy dotyczące wyprowadzania go na spacer!

Od 10 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy regulujące wyprowadzenie psów na spacer. Teraz bez smyczy się nie obejdzie, nawet gdy zwierzę jest niewiele większe od chomika. Co grozi za złamanie tego przepisu?

Pies spacer

Mandat za brak smyczy i kagańca

Od najbliższej soboty każdy pies, bez wyjątku, będzie musiał poruszać się w przestrzeni publicznej trzymany na smyczy przez swojego właściciela. Nie ma znaczenia, czy usposobienie psa jest łagodne. Także jego wiek czy wielkość nie będą już brane pod uwagę. Od 10 kwietnia posiadanie smyczy będzie obowiązkiem w przypadku każdego z nich. Złamanie tego nakazu oznaczać będzie mandat, nawet do 250 zł.

Co z kagańcem? Zasada jest prosta - właściciele tzw. ras niebezpiecznych będą musieli wyprowadzać psy w zapiętym kagańcu. Warto dodać, że funkcjonariusze będą mogli sprawdzić pozwolenie na posiadanie tego typu psa. W przypadku jego braku, na właściciela (albo osobę, która w danym momencie wyprowadza psa) również nałożony zostanie mandat karny. Powodem - zgodnie z nowymi przepisami - sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi.

Psy w komunikacji miejskiej

Każdy pies podróżujący pociągiem, tramwajem czy autobusem od 10 kwietnia posiadać musi smycz i kaganiec. Nie ma wyjątków. To przepis szczególnie gorszący dla posiadaczy tzw. ras brachycefalicznych, czyli psów ze spłaszczonymi pyskami. Właściciele chociażby buldogów francuskich czy mopsów w większości w ogóle nie posiadają kagańców dla swoich pupili.

Wolność na działce

Za kilka dni wszystkie zwierzęta przetrzymywane przy posesji na łańcuchach - zapewne odetchną z ulgą. Właściciele będą bowiem zobowiązani do przystosowania terenu swojej działki pod zwierzę. Będzie musiała być zabezpieczona tak, by zwierzę nie mogło samodzielnie się z niej wydostać. Niestosowanie powyższych zasad również będzie skutkowało nałożeniem mandatu karnego. Jego wysokość ma być dostosowana do rodzaju popełnionego wykroczenia.

Co z wybiegami dla psów?

Od soboty, 10 kwietnia 2021 r., tylko specjalnie wydzielone miejsca - tzw. psie parki - będą miejscem, w którym (oczywiście pomijając lasy i tereny niezamieszkałe) zwierzak będzie mógł bezpiecznie się wybiegać. W Chorzowie wybiegi dla psów znajdują się m.in. w Parku Śląskim, Parku Róż czy przy ul. Czempiela.

fot. Kobieta zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pasy

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Piwo

Restauratorzy z Chorzowa odzyskali pieniądze z...

Senior

Rekordowo niska emerytura w chorzowskim ZUS-ie

Mariusz idzik

Mariusz Idzik już nie zagra w tym sezonie?

Ruch chorzow 2

Ruch Chorzów zdobył Puchar Polski Podokręgu...

Droga kaluze

Ochlapany przez samochód w Chorzowie? Sprawdź...

Park slaski polder

Rozkopany Park Śląski. To odbudowa polderu...