Legendarna lekkoatletka na Stadionie Śląskim

Na Stadionie Śląskim w środę, 23 czerwca 2021 roku, otwarto wystawę poświęconą Irenie Szewińskiej, najwybitniejszej polskiej lekkoatletce. To właśnie w Chorzowie wyrównała ponad pół wieku temu swój własny rekord świata w biegu na 200 m.

Irena Szewińska to jedna z najlepszych polskich lekkoatletek w historii. Siedmiokrotna medalistka olimpijska, rekordzistka Polski, Europy i świata. 50 razy reprezentowała nasz kraj w międzypaństwowych meczach. 2 lipca 1967 r. na Stadionie Śląskim wynikiem 22,7 sek. wyrównała rekord świata w biegu na 200 m. w meczu Polska-ZSRR. Był to pierwszy w historii rekord globu ustanowiony na tym obiekcie.

- Niebawem minie 54. rocznica wyrównania przez Irenę rekordu na Stadionie Śląskim. Pamiętam z jaką determinacją Irena startowała w tym meczu, bo wszystkie zawodniczki reprezentowały bardzo wysoki poziom. To był przepiękny występ okraszony wielkimi owacjami publiczności bardzo licznie zgromadzonej na trybunach – wspomina Janusz Szewiński, mąż Ireny Szewińskiej.

Wystawę można zwiedzać do 31 lipca 2021 r.

Wystawę upamiętniającą Irenę Szewińską można oglądać od 23 czerwca do 31 lipca na Stadionie Śląskim, który od blisko roku jest także Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym. Na ekspozycję składa się kilkanaście wielkoformatowych zdjęć przedstawiających najważniejsze sportowe momenty, a także fotografie z życia prywatnego. Zwiedzający mogą także zobaczyć dres i koszulkę reprezentacyjną oraz dwie pary kolców, w których startowała lekkoatletka. Są także repliki 7 medali olimpijskich zdobytych przez wybitną zawodniczkę. Wszystkie prezentowane w Chorzowie zbiory należą do Fundacji im. Ireny Szewińskiej.

- Bardzo się cieszę, że wystawa poświęcona najwybitniejszej lekkoatletce w historii trafiła właśnie na Narodowy Stadion Lekkoatletyczny. Galeria zdjęć, która jest częścią ekspozycji, to coś więcej niż tylko fotografie. Każda z nich przedstawia jakiś ważny moment i emocje, które temu towarzyszyły. Dlatego gorąco zachęcam do jej zobaczenia – mówi Bartłomiej Kowalski, dyrektor generalny Stadionu Śląskiego.

Wystawa mieści się w Sali Muzealnej i można ją obejrzeć w ramach długiej trasy zwiedzania Stadionu Śląskiego, która rusza o godz. 10.00 i 12.00 zarówno w tygodniu jak i w weekendy.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Memoriał Janusza Kusocińskiego

Gwiazdy na 67. ORLEN Memoriale Janusza Kusocińskiego

Kuba Kurzela

Na Stadionie Śląskim będzie jak na Cichej

Aktywny Śląski

Aktywny Śląski, bezpłatne zajęcia sportowe w Kotle Czarownic

Silesia marathon

Ruszyły zapisy na Silesia Marathon 2022

Dyrektor Stadionu Śląskiego na Gali Mistrzów Sportu

Stadion Śląski dostał nagrodę na gali, którą sam sponsorował

Galacticos Stadionu Śląskiego

Galacticos ze Stadionu Śląskiego

Anita Włodarczyk Stadion Śląski

Złote medale Anity Włodarczyk na Stadionie Śląskim