Kto dostanie się z naszego okręgu do parlamentu? Wielcy przegrani z Chorzowa

Są już znane wyniki niedzielnych wyborów. W parlamencie zabraknie kilku nazwisk kojarzonych z Chorzowem. Jakie osoby wybrano do Sejmu i Senatu?

Wolnosci t17

Największym przegranym prawdopodobnie jest Henryk Mercik. Polityk Ruchu Autonomii Śląska i miejski konserwator zabytków startował do Senatu z list Koalicji Obywatelskiej. Jego plany na wygraną pokrzyżował Dawid Kostempski – były prezydent Świętochłowic i były członek Platformy Obywatelskiej. Założył on komitet wyborczy o łudząco podobnej nazwie do tego, z którego startował Henryk Mercik i prawdopodobnie trafiał do podobnego elektoratu. Jego start zabrał głosy potrzebne Chorzowianinowi, by zdobyć mandat senatora. Przepychanki między „koalicjami” dały zwycięstwo Dorocie Tobiszowskiej – radnej z Rudy śląskiej i żonie wieloletniego posła PiS – Grzegorza Tobiszowskiego. Nie wiadomo jak bardzo Mercikowi uszczuplił głosów Leon Swaczyna z partii Ślonzoki Razem, która podobnie jak RAŚ na swoich sztandarach walkę o dobro Śląska.

O wynikach do Senatu pisaliśmy tutaj.

Brak mandatu mimo wysokiego wyniku

Mimo przegranej Prawa i Sprawiedliwości w naszym mieście (więcej tutaj), wynik rządzącej partii jest u nas lepszy niż w poprzednich latach. Mimo tego, twarz chorzowskiego PiSu - wieloletnia posłanka z Chorzowa Starego – Maria Nowak nie zasiądzie w ławach sejmowych. Szefostwo partii zamieściło ją na 5. miejscu listy, lecz mimo zdobycia właśnie tylu mandatów nie dostanie się do parlamentu. Trudno za ten wynik „winić” w 100% premiera Mateusza Morawieckiego, który w naszym okręgu wyborczym otrzymał aż 133687 głosów - Marii Nowak także w poprzednich wyborach nie udzielono wystarczającego poparcia, aby mogła dostać się do parlamentu.

Ciężko nazwać wielką porażką starturtujących z dalszych miejsc byłego prezydenta Marka Kopla (lista KO 8. miejsce) oraz byłego senatora Leszka Piechoty (lista PiS 6. miejsce), który bezskutecznie ubiegał się o fotel prezydenta Chorzowa w wyborach samorządowych. Posłem z list PiSu został wieloletni dyrektor chorzowskiego skansenu Andrzej Sośnierz.

Głosy w wyborach do Sejmu oddawaliśmy w okręgu wyborczym numer 31. W jego skład oprócz Chorzowa wchodziły wchodziły Katowice, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Ruda Śląska, Mysłowice Piekary Śląskie, Tychy oraz powiat bieruńsko – lędziński. Frekwencja w okręgu wyniosła 64,00%.

Wyniki w okręgu nr 31

 1. Prawo i Sprawiedliwość - 39,19 proc.
 2. Koalicja Obywatelska – 37,20 proc.
 3. Lewica – Sojusz Lewicy Demokratycznej – 11,92 proc.
 4. Konfederacja Wolność i Niepodległość– 7,33 proc.
 5. Polskie Stronnictwo Ludowe – 4,37 proc.

Mandaty posła w okręgu nr 31

PiS

 1. Mateusz Morawiecki 133 687 głosów - 1. na liście
 2. Michał Wójcik 8 315 głosów - 2. na liście
 3. Jerzy Polaczek 7 621 głosów - 3. na liście
 4. Marek Wesoły – 6 091 głosów - 7. na liście
 5. Andrzej Sośnierz 6 061 głosów - 4. na liście

KO

 1. Borys Budka 99 550 głosów – 1. na liście
 2. ROSA Monika Anna – 13 918 głosów - 4. na liście
 3. Ewa Kołodziej 11 549 głosów – 2. na liście
 4. Michał Gramatyka 9 304 głosów - 7. na liście
 5. Wojciech Król 7 604 głosów – 5. na liście

Lewica

 1. Maciej Konieczny 22 262 głosów – 1. Na liście

Konfederacja

 1. Dobromir Sośnierz 22 191 głosów – 1. Na liście

fot. Mateusz Czajka

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon