Kradzieże katalizatorów w Chorzowie. Policja apeluje o czujność!

Kradzieże katalizatorów to plaga, która nie omija Chorzowa. Statystycznie prawie każdego tygodnia policja w naszym mieście odnotowuje taki przypadek. Wycięcie tego elementu układu wydechowego zajmuje zaledwie kilka minut, dlatego mundurowi apelują do mieszkańców Chorzowa o czujność.

fot. pixabay.com
Układ wydechowy

Wystarczy kilka chwil i katalizator jest w rękach złodzieja, który może liczyć na spory zarobek. Ten element układu wydechowego, w zależności od marki samochodu, w skupie wart jest od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Nie dziwi więc, że takie kradzieże nie ustają - w Chorzowie od początku tego roku odnotowano ich ponad 30.

Katalizatory kradzione są przede wszystkim w nocy

Do kradzieży katalizatorów dochodzi przede wszystkim po zmroku i w miejscach, gdzie złodzieje mogą pozostać niezauważeni. Wybierają więc mało uczęszczane, słabo oświetlone i oddalone od osiedli miejsca.

- Ostatnio nawet swoją uwagę skupiają na warsztatach samochodowych, na terenie których często stoi blisko siebie kilka samochodów. Cały proceder nie trwa długo, dlatego tak ważna jest reakcja mieszkańców lub przechodniów na to, co się dzieje wokół nas – podkreśla mł. asp. Iwona Dubaj z chorzowskiej policji.

Czytaj także:

Dwaj mieszkańcy Chorzowa złapali złodzieja katalizatorów

Mundurowi apelują, by zgłaszać do nich jeżeli widzimy kogoś, kto majstruje przy samochodzie używając lewarka i do tego słychać głośne dźwięki. Tylko wtedy – jak dodają policjanci – jest szansa złapać złodzieja na gorącym uczynku. Jeżeli okaże się, że to właściciel naprawia samochód, to sprawa zostanie szybko wyjaśniona.

- Przy tego typu kradzieżach ogromne znaczenie ma czas reakcji, dlatego reaguj gdy widzisz obce podejrzanie zachowujące się osoby w twojej okolicy. Nigdy nie możesz mieć pewności, że złodziej nie czyha akurat na twoje mienie – czytamy w komunikacie chorzowskiej policji.

Dzięki reakcji mieszkańców Chorzowa zatrzymano złodzieja katalizatorów

O tym, że warto reagować w takich przypadkach na początku września tego roku dowiodło dwóch mieszkańców Chorzowa. Jeden z nich, około godz. 21.00, dostrzegł z balkonu jak pewien mężczyzna podszedł do zaparkowanego samochodu i zaczął podnosić go na lewarku. Wspólnie z sąsiadem złapał złodzieja i powiadomił policję.

Mundurowi przeanalizowali ślady zabezpieczone na miejscu podobnych przestępstw i udowodnili zatrzymanemu 26-latkowi z Chorzowa 13 kradzieży katalizatorów. Za zarzucane mu przestępstwa może spędzić w więzieniu nawet pięć lat.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów złodzieje

Złodzieje wyłudzili kredyty na skradzione dokumenty

Policja Chorzów

Policyjne podsumowanie długiego weekendu

Chorzów mandat

Nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu. Drogo za to zapłaciła

Chorzów zatrzymany kierowca 1

Kierowca „na haju” uciekał przed policją

Chorzów złodziej głośników

Dzięki reakcji świadka zatrzymano złodzieja z Chorzowa

Chorzów pijany kierowca uderzył w radiowóz

Pijany kierowca podczas ucieczki uderzył w radiowóz

112

Zatrzymano podejrzanego o gwałt na 14-latce z Chorzowa