„Koronacja” w chorzowskim skansenie. Na wystawie wyjątkowe portrety kobiet

W najbliższy poniedziałek, 23 października 2023 r., w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” otwarta zostanie wyjątkowa wystawa. „Koronacja” przedstawia portrety kobiet, które zmierzyły się z chorobą nowotworową i zostały „koronowane”.

Zdjęcia na wystawie „Koronacja” w chorzowskim skansenie to efekt projektu „Koronacja by Beata Bojda”. Składa się z trzynastu sylwetek kobiecych w przeskalowanych koronach z ręcznie robionych krepinowych kwiatów oraz koronek koniakowskich.

- Do specjalnie przygotowanej na potrzebny tego projektu kolekcji, w roli modelek wystąpiły kobiety, którym przyszło się zmierzyć z chorobą nowotworową. Zostały one „koronowane” jako królowe życia, które nie poddają się chorobie i z zapałem walczą o zdrowie – informuje Marcin Gaweł z chorzowskiego skansenu.

„Koronacja” – wyjątkowe portrety kobiet, które zmierzyły się z rakiem

W projekcie wzięły udział kobiety, które obecnie są w procesie leczenia, ale także te które wygrały walkę z rakiem i walczą obecnie o zdrowie fizyczne i psychiczne po trudnym i wyniszczającym leczeniu onkologicznym. Jak podkreślają w skansenie dla kobiet, które w wyniku terapii straciły włosy, „Koronacja” była szansą na odczarowanie tej traumy i zaakceptowanie nowego wyglądu.

Otwarcie wystawy „Koronacja” zaplanowano w chorzowskim skansenie na poniedziałek, 23 października 2023 r., o godz. 10.00. W wydarzeniu wezmą udział: Beata Bojda autorka projektu „Koronacja”, Urszula Englert ambasadorka projektu, Agnieszka Nowak Prezes Zarządu Fundacji Strefa Kobiet, Katarzyna Stachowicz bohaterka projektu, działaczka społeczna i radna wojewódzka. Na wystawie znalazło się czternaście prac, będzie je można oglądać do 12 listopada 2023 r.

- Poprzez wydarzenie przypominamy także, że październik to miesiąc świadomości raka piersi – dodają w chorzowskim skansenie.

Beata Bojda jest projektantką, stylistką i makijażystką. Dwukrotnie otrzymała tytuł Artysty Roku w dziedzinie makijażu oraz została wyróżniona prestiżowym tytułem „Beauty Industry Icon”. Jej projekty są połączeniem sztuki ludowej, współczesnej mody oraz nowatorskiego makijażu. Jej prace i unikatowy styl zyskały uznanie na całym świecie i były prezentowane nie tylko w całej Polsce, ale także w Londynie, Paryżu, Dubaju czy Budapeszcie.

W Chorzowie wręczono statuetki Chłopca z łabędziem nagrody w dziedzinie kultury

Może Cię zainteresować:

W Chorzowie wręczono statuetki „Chłopca z łabędziem” - nagrody w dziedzinie kultury

Autor: Redakcja

16/10/2023

Planetarium Śląskie

Może Cię zainteresować:

NPP 2023. Nagroda specjalna trafiła do Planetarium Śląskiego

Autor: Michał Wroński

14/10/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon