Konny mural w Chorzowie Starym

Dwa konie ciągnące wóz – taki mural zdobi teraz pozostałość po kładce kolejowej przy ul. Maciejkowickiej w Chorzowie Starym. To jedna z inicjatyw wybranych w projekcie „Nowa kultura na Starym”.

Konie mural

„Nowa kultura na Starym” to projekt realizowany przez Starochorzowski Dom Kultury. Jego założeniem jest wspieranie oddolnych inicjatyw kulturotwórczych, realizowanych przez mieszkańców. Siedem z nich zostało wybranych do realizacji, a wśród nich pomysł nazwany „Nowy mural na starej ścianie”.

Mural nawiązuje do rolniczych tradycji Chorzowa Starego

Na mural wybrano ścianę, która pozostała po kładce kolejowej nad ul. Maciejkowicką w Chorzowie Starym. Projekt nawiązuje do rolniczych tradycji tej dzielnicy i nawiązuje do transformacji jaka zaszła na tym terenie. Jego autorką jest młoda malarka, Barbara Kozakiewicz.

- Celem projektu jest propagowanie wartości związanych z kulturą i tradycjami dzielnicy. Pomysł autorki wkomponowania monochromatycznych plam w fakturę muru (pozostałość kładki kolejowej) pozwolił na stworzenie niesamowicie klimatycznego, obrazu – tłumaczy SDK.

Wśród innych lokalnych inicjatyw wybranych do realizacji w ramach projektu „Nowa kultura na Starym” znalazły się m.in.: filmowy portret Chorzowa Starego, cykl warsztatów „Cały Stary śpiewa z nami” czy starochorzowskie dźwięko-obrazy. Projekt realizowany jest w ramach programu Domy Kultury+, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

fot. SDK

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon