Kolejne łóżka covidowe w chorzowskim szpitalu

Od piątku, 10 grudnia 2021 r., oddział dla pacjentów chorych na COVID-19 w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie powiększony został o 50 kolejnych łóżek. W chorzowskim szpitalu starają się utrzymać ciągłość pracy wszystkich oddziałów i przyjmowania pacjentów „niecovidowych”.

Łóżko w szpitalu

Odział covidowy w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie, przy ul. Strzelców Bytomskich, został powiększony decyzją wojewody śląskiego. Do 25 łóżek dla pacjentów z COVID-19, które do tej pory dostępne były w szpitalu dla dorosłych, doszło kolejnych 50. Wydzielono je z oddziału wewnętrznego i chirurgii. Szpital posiada również dwa stanowiska do intensywnej terapii.

- Wykonujemy polecenia wojewody co do oddziału covidowego, ale staramy się też żeby zarówno chirurgia, jak i oddział wewnętrzny utrzymywał ciągłość przyjmowania pacjentów „niecovidowych”. Nie chcielibyśmy dopuścić do sytuacji zamknięcia jakiegokolwiek oddziału - tłumaczy dr Beata Reszka, dyrektor ds. lecznictwa w ZSM przy ul. Strzelców Bytomskich.

Zajęte wszystkie łóżka covidowe dla dzieci

W chorzowskim szpitalu, od 15 listopada 2021 r., działa także oddział covidowy dla dzieci. Zlokalizowany jest w części pediatrycznej przy ul. Truchana. Jest tam 15 miejsc i przez większość czasu zajęte są wszystkie.

- Wiek i stan pacjentów jest naprawdę różny. Mamy zarówno pacjentów najmłodszych, takich do 2 roku życia, jak i nastolatków. Wraz z COVID-19 pacjenci mają również inne dolegliwości pediatryczne, ale nie tylko. Również o podłożu nefrologicznym, neurologicznym czy chirurgicznym. Najmłodsi pacjenci niejednokrotnie potrzebują tlenu - zaznacza dr Karmen Czernią-Pokrywka, dyrektor ds. lecznictwa dzieci w ZSM przy ul. Truchana.

Szpital prowadzi także punkt szczepień przeciw COVID-19. Czynny jest w każdy wtorek i czwartek w godzinach 14.00 – 16.00 w pawilonie nr 5. - Ostatnio znowu notujemy większe zainteresowanie szczepieniami w naszym punkcie. To bardzo cieszy. 3/4 osób przychodzących do nas to osoby zainteresowane dawką przypominającą. Wciąż jednak pojawiają się osoby, które dostrzegając powagę zagrożenia decydują się zaszczepić pierwszą dawką - wskazuje dr Reszka.

Według rządowych danych z 10 grudnia 2021 r. w Chorzowie minimum jedną dawką zaszczepionych jest 60 614 osób (56,7% mieszkańców), a w pełni zaszczepionych 58 815 osób (55% mieszkańców). To daje miastu 393 miejsce w ogólnopolskim rankingu.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon