Kolejne inwestycje w Parku Śląskim. Modernizację przejdzie Ogród Japoński i świątynia Petrycha

Park Śląski powoli odzyskuje dawną świetność. W planach są kolejne projekty, a właśnie podpisano umowę na modernizację Ogrodu Japońskiego, remont świątyni Petrycha i regulację systemu wodnego w parku.

Park1a1

W ubiegłym tygodniu w Parku Śląskim sygnowano list intencyjny w sprawie poprawienia efektywności energetycznej i inwestycji w odnawialne źródła energii, z kolei w piątek, 26 czerwca, podpisano trzy umowy o łącznej wartości ponad 15 mln zł.

– Dzięki tym inwestycjom Park Śląski wkracza w kolejny etap rozwoju – mówiła rzecznik Parku Śląskiego.

Po zakończeniu prac jego powierzchnia powiększy się dwukrotnie, docelowo ogród zajmie 12,5 tys. metrów kwadratowych.

- Ruszamy z inwestycjami. Jestem przekonany, że przez dwa lata park będzie wielkim placem budowy - mówił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. – Te trzy umowy ponad 15 mln zł to kolejny etap rozwoju parku – dodał. – Wiem, że po wakacjach zostanie przedstawiony cały masterplan dla Parku, który spowoduje, że wejdzie on w XXI wiek – mówił marszałek, porównując go także do Central Parku w Nowym Jorku.

Duże zmiany czekają Ogród Japoński.

– Jego budowa została rozpoczęta w 1967 roku. Niestety, nigdy jej nie dokończono. Dziś ogród wymaga modernizacji – mówiła Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Inwestycję za prawie 11,4 mln zł zrealizuje firma Garden Designers z Lubina, która ma na swoim koncie m.in. modernizację Parku Krakowskiego, Parku Gminnego w Starych Babicach oraz utworzenie Parku Miejskiego i plenerowego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siewierzu.

- Pojawia się tu m.in. wodospady, miejsca do medytacji oraz bogata roślinność. Mamy nadzieję, że mieszkańcy województwa śląskiego, goście Parku Śląskiego będą mogli tu odpocząć, zrelaksować się i podziwiać piękno natury. Kolejną inwestycją jest polder przeciwpowodziowy, a wartość przedsięwzięcia wynosi 3 mln zł – dodała Bożek.

Tym samym uregulowany zostanie system wodny na terenie Parku Śląskiego. Dzięki podpisanej dziś umowie opiewającej na 3 mln zł niebawem pomiędzy stawem Hutnik a stawem Perkoz powstanie zbiornik retencyjny oraz meandry cieku Michałkowickim II. Tę inwestycję zrealizuje z kolei konsorcjum AGC Bytom Sp. z o.o. W planach jest budowa przepompowni wód deszczowych w rejonie stawu „Przystań”. Jak wskazują przedstawiciele Parku Śląskiego, to za jej pośrednictwem woda zarówno z Dużego Stawu jak i Kanału Regatowego będzie trafiała właśnie do nowego polderu. System będzie w pełni zautomatyzowany.

Długo wyczekiwaną modernizację wartą 900 tys. zł przejdzie też świątynia Petrycha, a efekty prac będziemy mogli podziwiać już w październiku 2020 roku. Trzecia podpisana dziś umowa dotyczy właśnie jej remontu i modernizacji.

– Podobnie jak ogród japoński także i ona nie miała szczęścia i od momenty powstania nie była remontowana. Zadbamy o odnowienie kolumn, likwidację starego oczka wodnego, montaż odpowiedniego oświetlenia i odnowę terenu wokół wraz z nasadzeniami roślinności - wylicza prezes Parku Śląskiego. Pojawi się tam też scena.


Prezes Parku Śląskiego podkreśla, że to nie koniec inwestycji i kolejne umowy będą podpisywane w najbliższych tygodniach.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon