Katowice-Chorzów - najpopularniejsza trasa rowerowa w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Mniej wypożyczeń, ale więcej użytkowników – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podsumowała kolejny sezon zintegrowanych wypożyczalni rowerów miejskich. Najczęściej pokonywaną trasą między miastami był odcinek Katowice-Chorzów.

Rowery metropolia

Start sezonu rowerów miejskich opóźniła w tym roku pandemia koronawirusa i związane z tym rządowe obostrzenia, a swoje wypożyczalnie ostatecznie uruchomiło tylko pięć miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Katowice, Siemianowice Śląskie, Chorzów, Tychy i Sosnowiec. To nie zniechęciło jednak mieszkańców do korzystania ze zintegrowanego systemu.

Ile było wypożyczeń rowerów miejskich?

W tym roku z wypożyczalni rowerów Nextbike na terenie Metropolii korzystało blisko 140 tys. osób – to wzrost o ponad 21 proc. w stosunku do 2019 r.. Spadła za to liczba wypożyczeń, których było ponad 307 tysięcy, a rok wcześniej blisko 730 tysięcy. Rekordowym miesiącem 2020 roku był lipiec, w którym odnotowano blisko 72 tysiące wypożyczeń.

– Choć tegoroczny system liczył mniej miast, nie ucierpiała na tym liczba użytkowników, a wręcz przeciwnie, zaobserwowaliśmy ich przyrost. Można nawet powiedzieć, że po złagodzeniu obostrzeń związanych z pierwszą falą zakażeń koronawirusem, sklepy rowerowe i wypożyczalnie rowerów przeżywały prawdziwe oblężenie. Jeśli dodamy do tego fakt, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła w tym czasie podróżowanie rowerami, jako bezpiecznym i zdrowym środkiem transportu, to jest to wyraźny sygnał, że wszelkie projekty rowerowe powinny być nadal przez nas rozwijane – mówi Marcin Dworak, pełnomocnik zarządu GZM ds. nowej mobilności.

W minionym sezonie dokonano 20,7 tys. przejazdów między miastami GZM, a najczęściej pokonywaną trasą między miastami były odcinki: Katowice-Chorzów (7626 przejazdów) i Chorzów-Katowice (7444). Najdłuższy przejechany dystans wyniósł 27 km i odnotowano go na odcinku Sosnowiec-Tychy. Z kolei najchętniej wybieraną stacją, w której parkowano rowery z innych miast, były sosnowieckie Stawiki (137 relokacji).

Zintegrowany system rowerów miejskich Nextbike pozwala na wypożyczenie roweru w jednym mieście, a oddanie go w innym, oczywiście pod warunkiem udziału obu miast w zintegrowanym systemie. Relokację rowerów, których było w ubiegłym roku ponad 3 tys., finansuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

fot. GZM

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon