„Katarzynka” bez pochodu ulicami Chorzowa, ale z konkursem dla mieszkańców

Święto tramwajarzy, czyli „Katarzynka”, w tym roku będzie miało skromną oprawę. Z powodu trwającej pandemii nie będzie tradycyjnego pochodu ulicami Chorzowa, specjalnego tramwaju, ani też biesiady dla pracowników Tramwajów Śląskich. Jest za to konkurs dla mieszkańców.

Chorzów tramwaj

Tramwajarze każdego roku 25 listopada wspominają swoją patronkę św. Katarzynę Aleksandryjską. Jest to dla nich także okazja do świętowania, a „Katarzynka” w Chorzowie zwykle zaczyna się pochodem z tramwajową orkiestrą ulicami Batorego. Na tory wyjeżdża także historyczny wagon typu N, który przypomina pasażerom o tramwajarskim święcie. W tym okresie dla pracowników Tramwajów Śląskich organizowana jest także biesiada. Niestety, z powodu pandemii, drugi rok z rzędu nie będzie takiego świętowania.

- Komunikacja tramwajowa jest jednym z kluczowych elementów funkcjonowania naszych miast, dlatego unikamy wszelkich sytuacji mogących wywołać wśród naszych pracowników falę zachorowań, by zapewnić mieszkańcom dobrze funkcjonującą komunikację tramwajową – mówi Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Wspólnie z tramwajarzami zwykle świętowało wielu pasażerów, którzy chętnie podróżowali historycznym tramwajem. W Tramwajach Śląskich nie chcą z tego zupełnie rezygnować, więc zorganizowali konkurs wiedzy o tramwajach, w którym nagrodą będzie przejazd takim wyjątkowym tramwajem, dla wąskiej grupy laureatów, w pełnym reżimie sanitarnym.

Jak wziąć udział w „katarzynkowym” konkursie Tramwajów Śląskich?

Konkurs organizowany jest wspólnie z Klubem Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie. Aby wziąć w nim udział należy prawidłowo odpowiedzieć na pięć pytań:

  1. Jakim napędem poruszane były pierwsze tramwaje, jakie w 1894 roku wyjechały na tory konurbacji górnośląskiej?
  2. Po torach jakiej szerokości poruszały się do 1951 roku wąskotorowe tramwaje na Górnym Śląsku?
  3. W którym roku pierwsze tramwaje wyjechały na ulice miast Zagłębia Dąbrowskiego?
  4. Jakie imiona noszą wagony typu N z zajezdni w Bytomiu, obsługujące przez wiele lat bytomską linię numer 38?
  5. Jakim przezwiskiem – będącym również nazwą loterii popularnej na Górnym Śląsku w latach 50. i 60. XX wieku– określano zwyczajowo wagony typu 4N, czyli „eNki” z dwuskrzydłowymi drzwiami?

Odpowiedzi należy przesyłać do niedzieli 21 listopada do godz. 23:59 na adres e-mail: tramwaj@tram-silesia.pl. W temacie e-maila należy wpisać: Konkurs katarzynkowy.

Spośród nadesłanych odpowiedzi wybranych zostanie pięcioro laureatów, którzy z osobą towarzyszącą przejadą historycznym tramwajem typu N po najciekawszych fragmentach sieci tramwajowej. Ta wycieczka obędzie się w sobotę, 27 listopada 2021 r. w godzinach 10.00 – 17.00.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon