Karta rowerowa na Dzień Dziecka w Chorzowie

O okazji Dnia Dziecka chorzowska policja 1 czerwca organizuje egzamin na kartę rowerową. Wszyscy chętni mogą się zgłosić pod Szyb Prezydent, przy ul. Skargi 41 w Chorzowie.

Karta rowerowa egazmin

Na rowerach jeździ większość dzieci i młodzieży. Nie wszyscy z nich zdają sobie jednak sprawę, że powinni posiadać odpowiednie uprawnienia, jeżeli chcą się poruszać jednośladami po drogach publicznych. Dotyczy to także ścieżek rowerowych czy chodników.

- Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem i wózkiem rowerowym jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T - w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat – przypomina chorzowska policja.

Kartę rowerową można uzyskać po ukończeniu 10 lat oraz zdaniu egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. Wszyscy chętni, którzy chcą przystąpić do takiego egzaminu, mogą się zgłosić 1 czerwca 2021 r. pod Szyb Prezydent, na ul. Skargi 41 w Chorzowie. Policjanci będą egzaminować w godzinach 10.00 – 16.00.

Egzamin na kartę rowerową składa się z dwóch części teoretycznej i praktycznej. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, kartę rowerową wydaje dyrektor szkoły.

Egzamin praktyczny na kartę rowerową obejmuje:

- przygotowanie roweru do jazdy

- jazda rowerem na wprost- ruch prawostronny

- reagowanie na znaki drogowe- przejście dla pieszych ( ustępowanie pierwszeństwa pieszemu)

- zmiana pasa ruchu

- ósemka- pierwszy przejazd techniczny bez podpórek i bez najeżdżania na linie

- trzykrotne ustępowanie pierwszeństwa na skrzyżowaniu równorzędnym

- slalom (odległość między pachołkami równa jest długości roweru)

- hamowanie w polu końcowym

fot. Śląska Policja

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon