Kąpielisko Fala za dawnych lat. Jak wyglądało w czasach świetności? Na razie na Fali się nie ochłodzimy, ale choć zdjęcia przypomną nam, jak to było

W letnie upały kąpielisko Fala w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku przyciągało całe rzesze złaknionych ochłody i rekreacji ludzi. Tych z Chorzowa, Katowic czy Siemianowic, bo mieli blisko. Tych z innych miast Śląska i Zagłębia, bo Fala była jedyna w swoim rodzaju, bezkonkurencyjna i najlepsza.

Architekci, którzy ją zaprojektowali (a przypomnijmy, że byli to Alojzy Wróblewski, Jan Kozub i Ryszard Koczy, współpracował z nimi Mieczysław Paneth, będący m.in. głównym projektantem zoo, a konstruktorem był Bohdan Boczkaj) poszukali ponoć inspiracji ze wzoru aż w Budapeszcie. Projekt zrealizowano w latach 1964-1966. Z blisko 14-hektarowej powierzchni Fali około 3500 metrów kwadratowych zajmowały tereny wodne (resztę przeznaczono pod tereny zielone, na których powstały boiska sportowe, do koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej). Na wodny raj składało się aż pięć basenów: olimpijski, mały do skoków, ze sztuczną falą, dla początkujących pływaków i dla osób nieumiejących pływać. Do tego dochodziły trzy dziecięce brodziki.

Niekwestionowanym hitem kąpieliska był basen ze sztuczną falą, imitującą morską, z której periodycznym uruchomieniem do wody rzucały się całe chmary jej amatorów. Kto przeżył to choć raz w czasach, kiedy o atrakcjach dzisiejszych parków parkach wodnych nikt na Śląsku (ani w całej Polsce) nie marzył - nie zapomni tego nigdy.

Trochę w cieniu obleganego basenu, który dał nazwę całemu kąpielisku, była inna z jego atrakcji, a też unikatowa i na pewno cenna: basen z podgrzewaną wiosenną i jesienną porą wodą. Z kolei widoczny z daleka symbol Fali, czyli 10-metrowa wieża w kształcie łuku, wznosiła się nad 5-metrowej głębokości basenem do skoków.

Kąpielisko „Fala” było jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Obliczano, że baseny mogły jednocześnie pomieścić ok. 4 tys., a cały „kombinat” – 25 tys. osób. Miejsce cieszyło się olbrzymią popularnością. Były takie dni, że jednorazowo korzystało z niego ok. 25–30 tys. amatorów wody. „Fala” zyskała uznanie fachowców i dziennikarzy, którzy często nazywali ją jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie - pisze Aneta Borowik w książce "Park Śląski w Chorzowie. Projekty i realizacje z lat 1950-1989".

Falę chwalono też za jej architekturę. Przykładowo, specjaliści dostrzegali, iż wielofunkcyjny budynek mieszczący administrację, obsługę sportową, halę filtrów. przebieralnie i urządzenia sanitarne dla zawodników, pomieszczenia klubowe, pokoje dla sędziów i ratowników, a także kawiarnie, nawiązuje modernizmu, zarówno tego z czasów Ii RP, jak i powojennego.

Dawna Fala ostatecznie już legła w ruinie i należy już do historii. Obecnie na jej miejscu trwa budowa nowej Fali, która ma być najnowocześniejszym kompleksem basenowym na otwartym powietrzu w województwie śląskim, o łącznej powierzchni lustra wody 3500 metrów kwadratowych i z takimi atrakcjami jak dzika rzeka, wodny gejzer, wodny taras czy niecka z biczami wodnymi. Oraz - naturalnie - z basenem z falą. Poddana renowacji i zachowana ma zostać kultowa wieża do skoków do wody, będąca jednym z symboli kąpieliska i całego Parku.

Kąpielisko Fala w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Najnowocześniejsze kąpielisko PRL-u to dziś ruina. Tak wygląda opuszczona Fala w Parku Śląskim

Autor: Patryk Osadnik

12/03/2022

Budowa Elki Park Śląski

Może Cię zainteresować:

Park Śląski stawia na sprawdzone tematy. Po sukcesie Planetarium gości mają ściągnąć nowa „Elka” i „Fala”

Autor: Michał Wroński

23/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon