Jubileusz 50-lecia SBB w Chorzowie. Co zaplanowano?

Legenda polskiego rocka wciąż w formie i świętuje swoje 50-lecie. W Chorzowie odbędą obchody rocznicy powstania zespołu SBB. Zaplanowano kilka ciekawych wydarzeń, w tym koncert Józefa Skrzeka z Apostolisem Anthimosem.

Józef Skrzek SBB

Zespół SBB (najpierw Silesian Blues Band, później Szukaj, Burz, Buduj – Search, Break, Build) powstał w 1971 r. w Siemianowicach Śląskich. Został założony przez Józefa Skrzeka, multiinstrumentalistę i wokalistę, który wcześniej grał w Breakoucie. W składzie grupy znaleźli się także gitarzysta Apostolis Anthimos, syn emigrantów z Grecji i perkusista Jerzy Piotrowski, a w początkowym okresie zespół przez blisko trzy lata współpracował z Czesławem Niemenem.

Pierwszą płytę, nazwaną po prostu „SBB”, zespół wydał w 1974 r. Był to koncert zarejestrowany w warszawskiej Stodole, a krążek rozszedł się błyskawicznie. Rok później wyszedł pierwszy album studyjny grupy „Nowy horyzont”, gdzie można już usłyszeć progresywnego rocka, z którego znane jest SBB. W latach 70. ubiegłego wieku zespół odnosił sukcesy w całej Europie, ale w 1980 r. został rozwiązany.

W latach 90. zespół SBB kilkakrotnie wracał na scenę, ale nie nagrał żadnego studyjnego albumu. Wydał za to kilka kilka płyt koncertowych, w tym z orkiestrą symfoniczną „SBB w filharmonii”. Nowe nagrania studyjne grupy pojawiły się dopiero w 21. wieku, ale ostatnia wydana płyta to znów krążek koncertowy „Z miłości jestem”, czyli progresywne klasyki legendarnego tria zarejestrowane z muzykami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Program obchodów 50. rocznicy powstania zespołu SBB

  • 1 września, godz. 17:00

wernisaż wystawy "Wolność z nami" – Muzeum w Chorzowie

  • 17 września, godz. 19:00

koncert Józefa Skrzeka z Apostolisem Anthimosem – MDK „Batory” w Chorzowie

  • 18 września, godz. 9:30

ogólnopolska konferencja naukowa "Ze słowem biegnę do ciebie" – MDK „Batory” w Chorzowie

  • 18 września, godz. 17.00

panel z prezentacją filmu dokumentalnego - MDK „Batory” w Chorzowie

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon