Jolanta Kopiec (1952-2022) była pierwszą kobietą dyrektorem ogrodu zoologicznego w Polsce

Tylko dwa lata cieszyła się zasłużoną emeryturą. Wcześniej przez 12 lat Jolanta Kopiec zarządzała, jako pierwsza kobieta w Polsce, ogrodem zoologicznym. Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Zmarła 16 września 2022 r. w wieku 70 lat.

ARC
Jolanta Kopiec

Jolanta Kopiec przez 12 lat, od 2008 do 2020 roku, kierowała Śląskim Ogrodem Zoologicznym.

Przez 12 lat zarządzała Śląskim Ogrodem Zoologicznym

Jolanta Kopiec zasiadała wcześniej w Radzie Miasta Siemianowice Śląskie, a także w Sejmiku Województwa Śląskiego. Kiedy skończyła się kadencja samorządowa, postanowiła wystartować w konkursie i tak w 2008 roku została pierwszą w Polsce dyrektorką ogrodu zoologicznego. Lata jej pracy to ciągła modernizacja obiektu i poprawa warunków bytowych zwierząt, która doprowadziła m.in. do włączenia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w szeregi Europejskiego Stowarzyszenia Ogród Zoologicznych i Akwariów.

- W tym czasie w zoo powstało wiele nowych pawilonów oraz innych obiektów. Po bardzo ciężkich i trudnych latach, gdy dalsze funkcjonowanie ogrodu było zagrożone, udało się jej zażegnać wiele trudności i wprowadzić go w XXI wiek - wspomina w komunikacie Urząd Miasta w Chorzowie. - Jolanta Kopiec słynęła z ogromnego zaangażowania i oddania sprawom chorzowskiego zoo. Z uporem walczyła o każdą inwestycję i o każde środki, które mogły poprawić komfort zwierząt i zwiększyć atrakcyjność ogrodu.

Wśród największych inwestycji z czasów Jolanty Kopiec należy wymienić przebudowę zaplecza akwarium, a także budowę pawilonów dla żyraf i nosorożców, basenu pingwinów czy przekształcenie pawilonu ptaków w pawilon egzotyczny z halą wolnych lotów oraz ekspozycją krokodyli.

Od 2020 roku Jolanta Kopiec cieszyła się zasłużoną emeryturą. Miała 70 lat.

Jolanta Kopiec

Może Cię zainteresować:

Nie żyje Jolanta Kopiec. Kierowała śląskim zoo

Autor: Patryk Osadnik

16/09/2022

Zoo

Może Cię zainteresować:

Dyrektor śląskiego ZOO po 12 latach pracy odeszła na emeryturę. Kto zostanie jej następcą?

Autor: Redaktor Chorzowski

03/08/2020

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon