Jedna niedziela i dwie imprezy w chorzowskim skansenie

W najbliższą niedzielę, 12 maja 2024 r., odwiedzający Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” z pewnością nie będą się nudzić. Tego dnia w skansenie odbędą się dwie imprezy: Dzień Rzemiosła i Rękodzieła oraz „Wieś tańczy i śpiewa przy robocie”.

fot. MGPE
Skansen dzien rzemiosla

Dzień Rzemiosła i Rękodzieła

Dzień Rzemiosła i Rękodzieła: Od Śląska do Beskidów to wydarzenie, podczas którego promowana jest tradycyjna wiedza rzemieślnicza oraz umiejętności rękodzielnicze. Jest to okazja do prezentowania różnorodnych dziedzin rzemiosła oraz przywołania dawnych, ginących zawodów.

- Goście wydarzenia będą mogli zasiąść przy kole garncarskim i pod okiem doświadczonej garncarki, wykonać własne naczynie, wykonać własnoręcznie sznurek czy nauczyć się podstawowych splotów z wikliny. Uczestnicy wydarzenia będą mogli sprawdzić swoje umiejętności snycerskie podczas warsztatów szycia sakiewek, a wykonany własnoręcznie woreczek na pieniądze wziąć ze sobą. Młynarz zaprosi do wspólnego mielenia mąki, a na wystawie “młyny i młynarstwo” będzie można pomielić mąkę w żarnach – zaznaczają w chorzowskim skansenie.

Odwiedzić będzie można także stanowisko kowala, który zaprezentuje stuletni miech rozpalający żar w warsztacie, gdzie będzie wykuwał metalowe przedmioty. Z kolei Regionalny Ośrodek Kultury z Bielska-Białej zaprezentuje pokazy tworzenia zabawki stryszawskiej, wyrobów z bibułki, koronki koniakowskiej czy instrumentów glinianych.

Na najmłodszych czekać będą warsztaty malowania zabawek z drewna, a wszystkim uczestnikom imprezy przygrywać będzie góralska kapela. Będzie także jarmark produktów rzemieślniczych, artystycznych i gastronomicznych.

Wieś Tańczy i Śpiewa przy robocie

Równolegle w chorzowskim skansenie odbywać się będzie wydarzenie muzyczne „Wieś tańczy i śpiewa przy robocie”. Będzie to okazja do poznania pieśni, które towarzyszyły dawniej pracy w polu czy warsztacie. Zaplanowano m.in. warsztaty śpiewacze, które poprowadzi Karo Przewłoka, które prowadzone będą w dwóch grupach – o godz. 10.15 i 12.00. O godz. 14.00 Dygająca Kapela, w towarzystwie gości skansenu wyruszy barwnym korowodem by odwiedzić stoiska rzemieślników.

- Ze śpiewem na ustach odwiedzimy m.in. szewca, młynarza, garncarza, czy kowala. Przy stoiskach na uczestników będą czekali eksperci odtwarzający dawne rzemiosła, którzy podzielą się swoją wiedzą, przeprowadzą pokaz, umożliwią popróbowanie własnych sił tradycyjnych sposobów wytwarzania przedmiotów. Goście wydarzenia będą mogli spróbować swoich sił w praniu na tarze czy sprawdzić się w prostych zadaniach stolarskich – podkreślają w skansenie.

Muzeum hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Hutnictwa to będzie noc… z mundurem

Autor: Maciej Poloczek

07/05/2024

Chorzow urzad miasta

Może Cię zainteresować:

Nocne zwiedzanie Urzędu Miasta Chorzów

Autor: Maciej Poloczek

06/05/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon