Jana Kiepura patronem chorzowskiego Teatru Rozrywki? To propozycja prezydenta Sosnowca

Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, proponuje, by patronem Teatru Rozrywki w Chorzowie został sosnowiecki śpiewak, Jan Kiepura – wysłał już w tej sprawie list do marszałka województwa. To reakcja na uchwałę radnych sejmiku wojewódzkiego, którzy uznali, że patronem lotniska w Pyrzowicach powinien zostać Wojciech Korfanty.

Teatr rozrywki

W ubiegłym tygodniu wojewódzki sejmik przyjął uchwałę z apelem do zarządzających lotniskiem w Pyrzowicach, by jego patronem został wybitny Ślązak, Wojciech Korfanty. Dyskusja na ten temat patrona lotniska toczyła się już od wielu lat, a m.in. prezydent Sosnowca proponował wcześniej Jana Kiepurę.

- Nazwa takiego miejsca powinna być neutralna mimo, iż lotnisko znajduje się na terenie Zagłębia. Tymczasem Radni Sejmiku Województwa Śląskiego uznali inaczej – czytamy w piśmie prezydenta Chęcińskiego do marszałka Jakuba Chełstowskiego.

Jest Korfanty w Zagłębiu, więc powinien być Kiepura na Śląsku?

Prezydent Sosnowca chce więc, by – dla równowagi – pochylić się nad nazwiskami wielkich Zagłębiaków i uhonorował ich patronatem nad instytucjami kultury w województwie.

- Czy wybitny pianista, Władysław Szpilman, nie zasługiwałby na patronat nad jedną z sal w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach? Czy Jan Kiepura, uczestnik I Powstania Śląskiego i aktor czołowych teatrów świata, nie zasługiwałby na patronat nad np. Teatrem Rozrywki w Chorzowie? - pyta prezydent Chęciński.

Prezydent Sosnowca podkreśla w liście do marszałka województwa podkreśla, że podziały śląsko-zagłębiowskie i stereotypy z tym związane są już od nieaktualne, a przyznanie wspomnianych patronatów byłoby doskonałym krokiem potwierdzającym tę tezę.

Prezydent Chęciński jednak nie całkiem trafił z adresatem swojego pisma. Co prawda chorzowski Teatr Rozrywki jest instytucją kultury województwa śląskiego i marszałek Chełstowski ma na niego wpływ, ale Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach jest prowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z Polskim Radiem i miastem Katowice – marszałek nie więc tu nic do powiedzenia.

fot. Google Street View

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon