Jakie wsparcie od miasta otrzymał w ostatnich latach Ruch Chorzów?

Pożyczki, zakup akcji, dotacje czy umowa na promocję Chorzowa – to wsparcie, które w ostatnich latach od miasta otrzymał klub Ruch Chorzów. Zestawienie przygotowano na wniosek radnego PiS, Jacka Nowaka.

Ruch stadion ch

Ruch Chorzów w ciągu trzech lat dostał od miasta pomoc wartości 13 mln zł!

Radny PiS, Jacek Nowak, poprosił o zestawienie wszelkich form wsparcia dla Ruchu Chorzów, które miasto świadczyło w latach 2018, 2019 i 2020 oraz działań, które w tym czasie klub świadczył na rzecz miasta. Z informacji przekazanej przez zastępcę prezydenta Chorzowa, Wiesława Ciężkowskiego, wynika, że w sumie pomoc miasta dla Niebieskich wyniosła w tym czasie blisko 13 mln złotych!

W 2018 r. miasto zakupiło akcje spółki Ruch Chorzów o wartości 5 321 076 zł. W tym roku w czerwcu miasto zakupiło kolejny pakiet akcji 1 100 000 zł. Ten ostatni zakup był ze środków, które pierwotnie miały być przeznaczone na promocję miasta poprzez sport, a na przesunięcie ich w budżecie zgodzili się jednogłośnie wszyscy chorzowscy radni.

W tym roku oraz dwa lata wcześniej miasto nie udzielało żadnych pożyczek klubowi z Cichej, ale w ubiegłym roku były to 2 000 000 zł. Pierwotny termin spłaty pożyczki minął 16 grudnia ubiegło roku, ale na prośbę klubu został przesunięty do 20 października 2020 r.

Ruch Chorzów zarabia na promocji miasta

W ubiegłym roku Ruchu Chorzów za promocję miasta poprzez sport otrzymał z budżetu Chorzowa 4 000 000 zł. W ramach tych działań m.in. umieścił logotyp miasta na ubraniach zawodników i w klubowych materiałach, emitował reklamy miasta podczas spotkań oraz organizował akcje społeczne. W tym roku na podobne działania zaplanowano w budżecie Chorzowa 2 000 000 zł, ale z powodu pandemii koronawirusa przerwano piłkarskie rozgrywki, a miasto zawarło z klubem umowę na promocję miasta w internecie na kwotę 300 000 zł. W ramach tej umowy Ruch Chorzów m.in. umieścił reklamę miasta na swojej stronie internetowej i w aplikacji mobilnej, zamieszcza także informacje przekazywane przez miasto w mediach społecznościowych.

W ciągu ostatnich trzech lat UKS Ruch Chorzów m.in. na prowadzenie pozalekcyjnych zajęć dla dzieci otrzymał dotację z Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów w wysokości 198 751 zł. Dla Stowarzyszenia „Niebieska Ruda Śląska” na organizację i prowadzenie projektu „Kibice razem” wydział przekazał dotację w wysokości 150 000 zł.

Urzędnicy wyliczają także, że Ruch Chorzów korzysta ze sportowej infrastruktury stadionu przy ul. Cichej za 100 zł rocznie. Opłaty za pomieszczenia biurowe i lokale użytkowe są naliczane według pełnych stawek. Klub może również wieszać bannery reklamowe na terenie obiektu. Klub może także korzystać z innych obiektów płacąc 1 zł za godzinę zamiast ceny cennikowej.

fot. Ruch Chorzów

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Planetarium Śląskie nowy projektor

Nowy projektor w Planetarium Śląskim

Chorzów Schronisko dla zwierząt potrzebuje pomocy

Schronisko dla zwierząt w Chorzowie potrzebuje pomocy

Nowy pingwin w śląskim zoo

W chorzowskim zoo wykluł się pierwszy pingwin!

Chorzów zoo wydra

Wydra Peri wróciła na wybieg chorzowskiego zoo

Nowa Fala/wizualizacja

Można budować nową „Falę”!

CIMovie, Chorzów

Kino na leżakach w Chorzowie. To CIMovie

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....